Ekonomia

Merkel do ta "minojė" Samitin e BE-sė qė ta evitojė veton e Kameronit

Bota Sot | 22.10.2012 20:00
Merkel do ta "minojë" Samitin e BE-së që ta evitojë veton e Kameronit

Kancelarja gjermane Angela Merkel qėllimsht do ta "minojė" Samitin e Bashkimit Evropian kushtuar buxhetit tė BE-sė, pėr shtatė vitet e ardhshme, qė ta evitojė veton e paralajmėruar tė kryeministrit britanik Dejvid Kameron, publikoi "Dejli telegraf", duke iu referuar burimeve nė Berlin.

Gazeta e cila vlerė si e afėrt me konservativėt britanikė, shkruan se Merkel ėshtė "e frustruar" nga marrėdhėnia e Kameronit ndaj negociatave qė po zhvillohen nė suazat e BE-sė, madje se "gjesti dramatik" i paralajmėruar i kancelares gjermane ėshtė pėrgjigje e "jofleksibilitetit rritės" tė kryeministrit britanik ndaj BE-sė.

Siē njoftoi korrespondenti i MIA-s nga Londra, Kameron tė premtėn, pak pas pėrfundimit tė samitit tė BE-sė nė Bruksel u kėrcėnua se do ta bllokojė miraimin e buxhetit evropian, nė qoftė se Komisioni Evropian nuk i zvogėlon shpenzimet nė punė dhe nuk fillon me shpenzim racional tė tė hollave nga arka e pėrbashkėt.

Sipas kryeministrit britanik rreth 4.000 njerėz nė KE kanė pagė vjetore nga 100.000 euro, qė pėr Londrėn zyrtare ėshtė "e papranueshme".

"Nė kushte kur e gjithė BE-ja po ballafaqohet me krizė, stagnim ekonomik dhe probleme financiare, pėr kėtė arsye shkurtohen buxhetet vendore, duhet e njejta politikė tė vlejė edhe pėr Unionin dhe posaēėrisht pėr Komisionin Evropian", theksoi nė Bruksel kryeministri Kameron.

Sipas shpjegimit tė tij, ky ėshtė motivi pėr kėrcėnimin me veto ndaj buxhetit dhe kėrkesės sė dėrguar te KE-ja qė tė fillojė me punėn mė amvisėrore.

N[ Bruksel me mospranim u prit reagimi i kėtillė i Kameronit, duke instituar se gjesti i tij ėshtė mė shumė i orientur pėr nevojat vendore tė partisė sė tij, ku ėshtė pjesa kryesore e euroskepticizmit britanik.

Medit londineze sot publikuan edhe pėr presionin qė Berlini po e bėn pėr ndryshim tė sjelljes sė britanikėve ndaj gjėrave evropiane dhe pėr mosvendosje tė vetos nė buxhetin e BE-sėcomments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia