Ekonomia

Eurozona - njė hap mė pranė mbikėqyrjes nga BQE

Bota Sot | 19.10.2012 19:17
Eurozona - një hap më pranë mbikëqyrjes nga BQE

Liderėt evropianė kanė lėvizur tė premten njė hap mė pranė krijimit tė njė mbikėqyrėsi tė vetėm bankar nė 17 vendet qė pėrdorin euron, por detajet e marrėveshjes mbeten tė paqarta.

Mekanizmi i udhėhequr nga Banka Qendrore Evropiane (BQE), i parė si njė hap i madh drejt unionit bankar, do tė ketė fuqinė tė ndėrhyjė nė ēdo bankė brenda Eurozonės.

Presidenti i Bashkimit Evropian, Herman Van Rompuy, ka thėnė se 27 liderėt evropianė janė pajtuar pėr mekanizmin, me qėllim “parandalimin e rreziqeve bankare dhe infektimin ndėrkufitar”.

Ai ka thėnė se mekanizmi do tė bėhet operacional nė vitin 2013.

Duke folur nė fund tė samitit dyditor tė BE-sė, presidenti i Francės, Francois Hollande, ka thėnė se marrėveshja do t’i mundėsojė rajonit tė pėrshpejtojė integrimin ekonomik.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka thėnė se do tė ishte e kėnaqur nėse mekanizmi mbikėqyrės do tė hynte nė funksion nė mė pak se 12 muaj.

Marrėveshja ka qenė kompromis i Francės dhe Gjermanisė, tė cilat mė herėt nuk janė pajtuar pėr numrin e bankave qė do t’i mbikėqyrte Banka Qendrore Evropiane.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia