Ekonomia

Supervizioni i vetėm bankar nė Europė kėrkon kohė

Bota Sot | 19.10.2012 17:16
Supervizioni i vetëm bankar në Europë kërkon kohë

Kancelarja gjermane shpreh shqetėsimin pėr krijimin e kėtij autoriteti

Rikapitalizimi direkt i bankave nga ana e mekanizmit tė stabilitetit europian ESM mund tė realizohet vetėm atėherė kur tė krijohet njė supervizion bankar unik, proces qe nuk mund tė pėrfundojė nė njė apo dy muaj dhe qė parlamenti gjerman duhet ta vlerėsojė. Ėshtė kjo pėrgjigja e kancelares Angela merkel pas pėrfundimit tė samitit dy ditor tė liderėve europianė nė Bruksel.
“Duhet tė respektojmė njė sekuencė precize tė ngjarjeve. Mė parė duhet tė vendosim kornizėn ligjore, mė pas tė ndėrtojmė njė ent supervisor dhe vetėm atėherė kur ky i fundit tė jetė operativ, bankat mund tė rikapitalizohen direct nga Mekanizmi europian i shpėtimit”, u shpreh ajo.
Merkel ka theksuar se objektivi pėr tė qartėsuar kuadrin ligjor brenda fundit tė vitit ėshtė ambicioz por ekziston vullneti politik pėr tė kompletuar kornizėn e rregullave tė nevojshme pėr tė ndėrtuar njė autoritet tė vetėm tė sistemit bankar europian. Liderja gjermane ka shtuar se eurozona ka nevojė pėr njė kuadėr tė bilancit tė integruar, duke shpjeguar se kjo duhet tė pėrfshijė njė fond solidariteti pėr fuqizimin e konkurrueshmėrisė. Pėr sa i takon greqisė Merkel ka thėnė se e ka siguruar kryeministrin grek Antonis Samaras se vendi ka mundėsi tė mira zhvillimi brenda eurozonės nėse u pėrmbahet angazhimeve dhe reformave.comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia