Ekonomia

Greqi, koha ngushtohet paratė janė drejt fundit

Bota Sot | 19.10.2012 17:13
Greqi, koha ngushtohet paratë janë drejt fundit

Pa ndihmėn e BE dhe FMN, Greqia nuk mund tė realizojė reformat

Nė ditėn kur nė Bruksel pėr herė tė parė nuk u fol zyrtarisht pėr krizėn greke, nė Athinė ka nisur numėrimi i ditėve nė pritje tė marrjes sė kėstit tė radhės sė ndihmės nga BE prej 31,5 miliardė euro pa tė cilat vendi rrezikon tė shkojė nė varfėri. Por dhėnia ndihmave tė reja jetėsore ka nevojė pėr njė tjetėr xhiro reformash strukturore tė kėrkuara nga kreditorėt ndėrkombėtarė. Trojka po luan me zjarrin dhe kjo vlen si pėr Greqinė ashtu edhe eurozonėn. Kėshtu shprehet Ilias Iliopoulos, sekretar i pėrgjithshėm i sindikatės mė tė madhe publike nė vend. Tashmė ėshtė koha pėr tu thėnė mjaft masave shtrėnguese qė ēdo ditė kėrkohen nga trojka. Kėta janė peshkaqenė dhe ne nuk do tė pėrfundojmė nė gojėn e tyre thotė ai i irrituar.
Duke vlerėsuar manovrėn financiare pėr vitin e ardhshėm duket se s’ka asgjė pėr tė rrezikuar akoma kur nė fakt ekonomia parashikohet tė bjerė me 3,8%, borxhi publik po shkon pėrtej nivelit tė 179% tė PBB dhe shkurtimet e shpenzimeve publike shkojnė gati 8 miliardė euro. Njė shtrydhje kjo qė sipas pėrfaqėsuesve tė trojkės ka nevojė ende pėr tė tjera reforma strukturore pėrvec 89 tė evidentuara, mes tė cilave njė sistem i ri fiskal, privatizimi i kompanive shtetėrore, liberalizimi i profesioneve, ndryshimi i kontretave tė punės nė sektorin privat si dhe mbyllja e institucioneve publike tė panevojshme. Pa paratė e Europės dhe FMN kėto reforma nuk do tė jenė aspak tė lehta. Por koha nė dispozicion tė qeverisė greke fatkeqėsisht ka skaduar prej kohėsh.comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia