Birmania lejon përdorimin e kredit kartelave të huaja - Bota Sot
Birmania lejon përdorimin e kredit kartelave të huaja

Ekonomi

E martë, 30 gusht 2016

Birmania lejon përdorimin e kredit kartelave të huaja

Më: 19 tetor 2012 Në ora: 11:19

Birmania pritet që të lejojë përdorimin e kredit kartelave të huaja në vend, si p.sh.Visa, njofton agjencia e lajmeve, DPA.

Bëhet e ditur se ministria e Financave ka lejuar futjen e Visas, MasterCard dhe JCB “për lehtësim të pagesave të brendshme”.

Kompanive ndërkombëtare të kredit kartave u ishte ndaluar ofrimi i shërbimeve për Birmaninë për më shumë se dy dekada, pas sanksioneve ekonomike të Shteteve të Bashkuara ndaj këtij vendi, nga viti 1988 deri në 2010.

Mungesa e shërbimeve të kredit kartave deri më tani ka shkaktuar telashe për industrinë në rritje të turizimit të Birmanisë.

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test