Ekonomia

Birmania lejon pėrdorimin e kredit kartelave tė huaja

Bota Sot | 19.10.2012 11:19
Birmania lejon përdorimin e kredit kartelave të huaja

Birmania pritet qė tė lejojė pėrdorimin e kredit kartelave tė huaja nė vend, si p.sh.Visa, njofton agjencia e lajmeve, DPA.

Bėhet e ditur se ministria e Financave ka lejuar futjen e Visas, MasterCard dhe JCB “pėr lehtėsim tė pagesave tė brendshme”.

Kompanive ndėrkombėtare tė kredit kartave u ishte ndaluar ofrimi i shėrbimeve pėr Birmaninė pėr mė shumė se dy dekada, pas sanksioneve ekonomike tė Shteteve tė Bashkuara ndaj kėtij vendi, nga viti 1988 deri nė 2010.

Mungesa e shėrbimeve tė kredit kartave deri mė tani ka shkaktuar telashe pėr industrinė nė rritje tė turizimit tė Birmanisė.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia