Ekonomia

Humbje drastike, “Google” jashtė burse

Bota Sot | 18.10.2012 22:09
Humbje drastike, “Google” jashtë burse

Tregėtimi i aksioneve tė “Google” nė bursa u pezullua, pasi njė faqe interneti publikoi tė dhėnat e tremujorit tė tretė tė gjigantėve tė internetit nė faqen e tij nė mėnyrė tė parakohshme.

Gjatė kėtij tremujori, tė ardhurat e “Google” kane regjistruar njė rėnie prej 20% krahasuar me tė njėjtėn peridhė tė njė viti mė parė, duke rėnė nė 2,18 miliardė dollarė.

Njė shifėr e tillė ėshtė edhe mė e ulėt se parashikimet negative tė ekspertėve.

”Google” fajėsoi kompaninė “RR Donnelly” pėr publikimin e njė tė dhėne jopėrfundimtare tė paautorizuar, pėrpara mbylljes sė bursave dhe afatit kur duhet te publikohej raporti i plote.

Si rrjedhojė e kėtij gabimi, aksionet e kompanisė pėsuan njė rėnie prej 9% nė tregje, duke detyruar “Google” qė tė pezullonte transaksionet, me nje kosto prej qindra milione dollaresh per kompanine.

Nė njė komunikatė, motori i kėrkimit mė popular nė botė informoi: “Kemi kėrkuar pezullimin e transaksioneve tona nė “Nasdaq”, ndėrsa pėrgatitemi tė finalizojmė dokumentin. Pasi tė finalizohet, do tė publikojmė tė dhėnat e plota pėr tė ardhurat tona, duke rifituar edhe transaksionet e zakonshme tė aksioneve”.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia