Ekonomia

Zhduket disku me emrat e evazorėve grekė

Bota Sot | 18.10.2012 20:23
Zhduket disku me emrat e evazorëve grekë

Disku pėrmbante emrat e 1991 grekėve, klientė tė bankave nė Zvicėr

Njė disk ku arkivoheshin emrat e mijėra grekėve me llogari bankare nė Zvicėr ėshtė zhdukur dhe autoritet gjendet nė vėshtirėsi mbi pyetjen se pėrse nuk i kanė pėrdorur informacionet pėr tė gjetur evazorėt fiskalė. Nė pėrpjekje pėr pėrfundimin e negociatave me trojkėn dhe rritjes sė tensioneve sociale mbi planin e masave shkurtese kryeministri Samaras gjendet pėrballė edhe njė stuhie politike mbi njė disk kompiuteri tė vjedhur qė pėrmbante emrat e 1991 grekėve me 1,5 miliardė euro nė depozitat e njė banke zvicerane. Dokumentat prezentė nė kėtė disk identifikojnė 24 mijė persona qė janė depozitues nė filialin e bankės HSBC nė Gjenevė. Ndėrsa qeveritė e vendeve tė tjera kanė marrė informacionet pėr luftėn ndaj evazorėve fiskalė, Greqia nuk ka bėrė asnjė pėrpjekje. Ish-ministri i financave greke Papaostandinu thuhet se e ka marrė diskun nė vitin 2010 nga kolegia e tij franceze, Christine Lagarde, ish ministre e financave nė atė kohė. Kohėt e fundit kur u raportua se disku kishte humbur, pasardhėsi i Papakostandinu, Evangelos Venizelos deklaroi se kishte kopjet e skedave nė njė kartė memorie, tė cilėn tha se e kishte dorėzuar nė zyrėn e kryeministrit. Venizelos iu shmang kėtyre tė dhėnave pėr tė mos qenė nė fokus pėr ndonjė trukim fiskal tė ndodhur nė momentin qė ai kishte dyfishuar tė ardhurat me taksat mbi sektorin imobiliar si dhe duke taksuar tė varfėrit. Ministri aktual i financave Stournaras ka premtuar se do t’i gjej tė dhėnat, por kritikėt ankohen se ka pėr tė ndodhur njė tjetėr hap fals nga ana e autoriteteve greke.comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia