Ekonomia

Moody’s konfirmon vlerėsimin pėr Spanjėn

Bota Sot | 17.10.2012 18:54
Moody’s konfirmon vlerësimin për Spanjën

Agjencia amerikane s’ndryshon aftėsitė kredituese tė borxhit spanjoll

Gjermania hap mundėsitė e ndihmės pėr Spanjėn pėrmes njė linje kredie prej 50 miliardė euro me tė cilat mund tė blejė bonot spanjolle nga ana e BQE. Ndėrsa Madridi ka tejkaluar me sukses edhe provėn e agjencisė sė vlerėsimit tė kreditit Moody’s. Pėr momentin agjencia ndėrkombėtare ka vendosur tė mos ndryshojė aftėsitė kredituese tė borxhit dhe konfirmon vlerėsimin me BAA 3. Moody’s afirmon se mbėshtetja e eurozonės dhe e BQE si dhe pėrpjekjet e qeverisė spanjolle do t’i mundėsojnė Madridit tė vijojė hyrjen nė tregun financiar me interesa tė arsyeshme. Gjithsesi opinioni negativ mbi Spanjėn reflekton rreziqet e njė vendi qė po ndien mungesėn e progreseve tė qėndrueshme tė llogarive publike. Sipas agjencisė Spanja do tė kėrkojė njė linjė kredie nga Mekanizmi Europian i Shpėtimit si njė parakusht pėr aktivizimin e prigramit tė blerjes sė bonove nga ana e BQE. Moody’s vlerėson gjithashtu se ndėrhyrja e bankės do tė reduktojė ndjeshėm rrezikun e humbjes sė hyrjes nė treg tė Spanjės nė tė ardhmen. Por agjencia amerikane Moody’s jep alarmin pėr situatėn nė Greqi dhe dobėsinė e BE nėse Greqia del nga Eurozona qė ende nuk ėshtė e sigurt. Mundėsia e daljes sė Greqisė nga zona euro mbetet njė rrezik afirmon Moody’s duke theksuar rrezikun e infektimit nė njė kontekst tė pėrgjithshėm tė dobėsisė europiane. Dalja e Greqisė nga Euro vijon tė paraqesė njė rrezik pėr tė gjitha vendet e dobėta tė euros.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia