Ekonomia

“MZHE, vazhdon tė monopolizojė tregun”

Bota Sot | 17.10.2012 18:21
“MZHE, vazhdon të monopolizojë tregun”

Konzorciumi i Shoqėrisė Civile pėr Zhvillim tė Qėndrueshėm – KOSID, privatizimin e distribucionit dhe furnizimit tė Korporatės Energjetike tė Kosovės, nga Ministria e Zhvillimit Ekonomik, e vlerėson si jo transparentė, tė dėmshėm pėr vendin, por edhe qesharak. KOSID, po ashtu, vlerėson se Ministria e Zhvillimit Ekonomik, nė emėr tė liberalizimit tė tregut, vazhdon tė monopolizojė tregun. Kjo nė formėn e shndėrrimit tė monopolit publik nė monopol privat.

Kėshtu thuhet nė komunikatėn e KOSID-it tė lėshuar pėr media, pas shitjes se distribucionit dhe furnizimit tė Korporatės Energjetike tė Kosovės.

“Ky privatizim vazhdimisht ka kaluar nė njė proces tėrėsisht jo transparent nga Ministria e Zhvillimit Ekonomik. Shoqėria civile asnjėherė nuk ėshtė lejuar tė ketė qasje nė dokumentet publike. Kjo do tė thotė qė kėto dokumente asnjėherė nuk kanė qenė publike, pavarėsisht se quhen tė tilla”, thuhet nė komunikatė.

Sipas KOSID, ky proces medoemos ėshtė dashur tė presė vendimin e Ombudspersonit tė IFC-sė pėr rezultatin e auditimit qė po i bėhet IFC-sė pėr shkeljen e standardeve tė punės nė procesin e privatizimit tė KEDS-it.

Po ashtu, KOSID konsideron se ēmimi me tė cilin shitet KEDS, ėshtė tejet i ulėt dhe ofendues, 26.3 milion EURO, nė ndėrkohė qė pėr 5 vjet (2007-2012) vlera e investimeve ėshtė 55 milion EUR. Kjo nėnkupton se tatimpaguesit kosovar, paguajnė pėr investime nėpėr korporata, tė cilat bėhen gati pėr privatizim.

“Argumentet e tyre se ky proces duhet tė vazhdojė, asnjėherė nuk kanė qenė me bazė dhe tė arsyeshme, pikėrisht pėr shkaqet e lartpėrmendura. MZHE dhe ēdo institucion tjetėr qeveritar, ėshtė i thirrur tė ruajė interesat e vendit dhe jo t’i shes pėr ēmime qesharake”, thuhet mė tej nė komunikatė.

“Ėshtė momenti i fundit t’i themi jo mos transparencės, vendimeve tė rrezikshme pėr qytetarin dhe veprimeve nė emėr tė qytetarit- pa e pyetur qytetarin dhe nė dėm tė qytetarit. Privatizimi i KEDS-it, pėrmban tė gjitha kėto elemente dhe KOSID edhe njėherė fuqishėm kundėrshton kėtė proces dhe ndihet i ofenduar nga sjellja e institucioneve qeveritare pėr pėrmbylljen e tij nė kėtė formė”, thuhet nė fund tė komunikatės sė KOSID-it.comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia