Ekonomia

Greqia e Spanja janė nė “depresion, jo nė recesion”

Bota Sot | 17.10.2012 17:41
Greqia e Spanja janë në “depresion, jo në recesion”

Greqia dhe Spanja janė nė “depresion dhe jo nė recesion”, tha fituesi i ēmimit Nobel pėr Ekonomi Joseph Stiglitz, duke fajėsuar masat e ashpra tė kursimit pėr rėnien ekonomike nė kėto dy vende.

Stiglitz i tha AFP-sė se Fondi Monetar Ndėrkombėtar ishte “pak mė shumė optimist se qė duhet” nė parashikimin e fundit se ekonomia e eurozonės do tė tkurret me 0.4 pėr qind nė vitin 2012 dhe do tė rritet me 0.2 pėr qind nė vitin e ardhshėm.

“Unė jam mė pesimist sesa ata (rreth rritjes)... Unė shoh rrezik tė trazirave tė vazhdueshme “, tha ai nė Nju Delhi nė margjina tė njė Konference mbi Bashkėpunimin dhe Zhvillimin Ekonomik.

“Spanja dhe Greqia janė nė depresion, nuk janė nė recesion. Kjo ėshtė shkaktuar nga masat shtrėnguese”, u shpreh ai.

Stiglitz, i cili shėrbeu si kėshilltar i lartė i ish-presidentit amerikan Bill Clinton,
bėri kėto komente nė prag tė njė samiti tė rėndėsishėm dy-ditor tė BE-sė nė Bruksel ku liderėt do tė trajtojnė adresimin e krizės nė eurozonė.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia