Ekonomia

Plotėsohet kėrkesa e Greqisė

Bota Sot | 14.10.2012 17:50
Plotësohet kërkesa e Greqisë

Trojka ka rėnė dakord pėr shtyrjen me dy vjet tė kohės sė reformave

Inspektorėt e treshes ndėrkombėtare tė FMN, BQE, BE kanė marrė vendimin se Greqia ka nevojė pėr dy vjet shtesė pėr tė realizuar objektivat e bilancit dhe pėr kėtė i kanė kėrkuar ministrave tė financave tė Eurozonės t’i mundėsojnė qeverisė greke dy vjecarin shtesė tė kėrkuar pėr tė respektuar angazhimet. Lajmi bėhet i ditur nga gazeta gjermane Der Spiegel”. Athina prej kohėsh ka kėrkuar shtyrjen me dy vjet tė tjera deri nė 2016-ėn tė kohės sė realizimit tė reformave pėr reduktimin e shpenzimeve publike pa fundosur mė tej ekonominė e vendit. E pėrditshmja gjermane pa cituar burime konkrete shkruan se ekspertėt e trojkės kanė arritur nė kėtė konkluzion pasi kanė analizuar nė detaje llogaritė e Athinės. Me kėtė lajm Greqia duhet tė pėrfitojė pak frymėmarrje, dy vjet mė shumė tė kohės sė realizimit tė programit tė kursimeve do tė jenė tė nevojshme pėr tė reduktuar shpenzimet dhe reformat nė kohė, pa goditur rėndė financat e qytetarėve. Gjithsesi pėr njė informacion mė tė saktė duhet tė pritet nga burime zyrtare dhe mbi tė gjitha nga dhėnia e pėrgjigjes sė ministrave tė financave tė vendeve tė tjera tė monedhės europiane.
Ndėr tė tjera Der Spiegel shkruan se pėr tė zgjatur periudhėn e reformave strukturore deri nė 2016 do tu kushtojė kreditorėve ndėrkombėtarė 30 miliardė euro, njė hendek financiar qė mund tė mbėshtetet vetėm nėse BQE do tė marrė pjesė nė blerjen e borxhit grek pėrmes bonove sovrane apo nėse do tė vendoset pėr njė paketė tė tretė tė ndihmės pėr Greqinė.comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia