Ekonomia

Anders Borg: Pėr Greqinė ėshtė mirė tė heqė dorė nga euro

Bota Sot | 14.10.2012 17:36
Anders Borg: Për Greqinë është mirë të heqë dorë nga euro

Ministri suedez i Financave Anders Borg pėr radion shtetėrore SR deklaroi se pėr Greqinė ėshtė mė mirė tė heqė dorė nga euroja, me qėllim qė ta pėrforcojė ekonominė e saj.

"Nėse e braktis eurozonėn, Greqia me siguri do ta kthejė aftėsinė konkurrente tė saj dhe atėherė do tė mund ngadalė tė qėndrojė nė kėmbė", deklaroi Borg, i cili gjendet nė Tokio nė takimin e Fondit monetar ndėrkombėtar.

Sipas tij, kjo ėshtė rrugė e rėndė dhe e komplikuar, por vėshtirė mund tė shihet njė tjetėr, e cila mund jetė njėlloj funksionale.

Suedia, e cila nuk dėshiron t'i bashkangjite eurozonės, publikisht ka shprehur skepticizėm ndaj solidaritetit financiar mes shteteve evropiane dhe iu kundėrshtua projektit pėr Union bankar evropian.

Greqia po tenton tė mbetet nė eurozonė, pėrkundėr mungesės sė konkurerncės sė ekonomisė sė saj, pėr tė cilin shkak viti 2013, sipas parashikimeve me siguri do tė jetė i gjashti vit me rallė me rėnie tė bruto prodhimit tė brendshėm tė vendit.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia