Ekonomia

Ekonomia shqiptare vijon rritjen

Bota Sot | 14.10.2012 16:56
Ekonomia shqiptare vijon rritjen

ISTAT: Rritja mė e lartė se njė vit mė parė dhe se tremujori i mėparshėm

Tremujori i dytė i vitit ka rezultuar me njė rritje pozitive tė ekonomisė nė vend. Instituti i Statistikave ka publikuar shifrat e tremujorit tė dytė tė vitit ku vėrehet kthesa nė pozitiv e ecurisė sė sektorėve tė ndryshėm tė ekonomisė. Nė periudhėn prill-qershor ekonomia ka shėnuar njė ecuri shumė mė tė lartė se njw vit mw parw dhe se tremujori i mėparshėm. Kėshtu sipas INSTAT krahasuar me tremujorin e dytė tė vitit 2011 rritja ekonomike nė prill-qershor rezulton nė 2,1%, ndėrsa krahasuar me njė tremujor mė parė rritja rezulton mė gati 1%.
Performancėn mė pozitive nė tremujorin e dytė e ka dhėnė sektori i post-telekomunikacioneve me 9.9%, i ndjekur nga industria me 6.4%, shėrbimet e bujqėsia me 5.6% dhe tregtia me 5.1%.
Sektorėt si tregtia dhe bujqėsia kanė ruajtur rritje pozitive gjatė dy tremujorėve radhazi, ndėrsa sektorėt qė e kanė pėrmbysur tendencėn negative tė tremujorit tė parė janė industria dhe post-telekomunikacionet. Kthesa e kėtyre sektorėve rrit shpresat pėr njė efekt mė tė pėrmbajtur tė krizės nė ekonomi dhe ruajtjen e rritjes pozitive edhe gjatė kėtij viti.
Sipas Instat, tė vetmit sektorė me rėnie nė tremujorin e dytė ishin ndėrtimi dhe transporti. Ndėrtimi regjistroi njė tjetėr rėnie me 18.4%, ndėrkohė qė sektori i transporteve regjistroi njė rėnie tė konsiderueshme me 7%.
Tė dhėnat zyrtare statistikore pėr tremujorin e dytė, qė konfirmojnė njė rritje tė ekonomisė me 2,1% pėrmbysin kėshtu parashikimet e FMN dhe tė BB. Parashikimet e FMN-sė pėr ekonominė tonė gjatė kėtij viti shkojnė vetėm deri nė 0,5%, ndėrsa ato tė BB me 1%. Ndėrkohė qė qeveria ka parashikuar njė rritje tė ekonomisė nė nivel mė tė lartė deri nė 3% pėr kėtė vit.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia