Ekonomia

15 miliard dollarė pėr tė shpėtuar Europėn Lindore. Shqipėria do pėrfitojė nga paketa

Bota Sot | 12.10.2012 20:07
15 miliard dollarë për të shpëtuar Europën Lindore. Shqipëria do përfitojë nga paketa

Ndėrsa gjithmonė e mė shumė po flitet pėr krizėn nė eurozonė, ėshtė harruar se edhe vende tė tjera jashtė saj janė prekur nga kriza e rėndė, qė ka kapluar Greqinė.

Pėr kėtė arsye, huadhėnėsit ndėrkombėtarė kanė nė plan qė tė diskutojnė pėr njė paketė shpėtimi pėr Europėn Lindore, nė vlerėn e 15 miliard dollarėve.

Lajmin e bėn tė ditur e pėrditshmja britanike The Times.

Ajo shkruan se drejtuesit e Bankės Botėrore, Fondit Monetar Ndėrkombėtar, Bankės Europiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim dhe Bankės Europiane tė Investimeve do tė takohen nė Tokio, pėr tė diskutuar pėr ndikimin e krizės nė vende si Rumania, Shqipėria, Sllovenia, Serbia dhe Maqedonia.

Huadhėnėsit do tė diskutojnė pėr detajet e njė plani rimėkėmbje pėr vendet e Europės Lindore, me qėllim ndihmėn ndaj qeverive nė hall.

Kryeekonomisti i BERZH tha se kjo do jetė njė pėrpjekje e madhe dhe e mirėkoordinuar pėr tė ndihmuar vendet qė janė prekur nga kriza greke dhe ajo e eurozonės. Ai tha se shumė prej kėtyre vendeve janė qė tani nė telashe.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia