Ekonomia

FMN-a kėrkon fokusim nė rritjen ekonomike

Bota Sot | 12.10.2012 12:07
FMN-a kërkon fokusim në rritjen ekonomike

Shtetet nuk duhet ta sakrifikojnė rritjen e tyre ekonomike pėr hir tė masave shtrėnguese, u ka thėnė sot liderėve ndėrkombėtar tė financave, shefja e Fondit Monetar Ndėrkombėtar, Christine Lagarde.

Ajo ka kėrkuar qė ritmi i punės nė zvogėlimin e borxhit nga shpenzimet duhet t’i ndihmojė tė papunėt qė tė kthehen nė vendet e tyre tė punės.

Gjatė njė takimi tė Fondit Monetar Ndėrkombėtar dhe Bankės Botėrore nė Tokio, Legarde tha se ajo ėshtė optimiste pėr perspektivėn e njė shėrimi global, pėrderisa ka paralajmėruar kundėr kthimit prapa nė reformat e nevojshme, pėr ta parandaluar njė krizė tė ardhshme financiare.

“Prioriteti i parė ėshtė tejkalimi i krizės dhe rikthimi i rritjes ekonomike, veēanėrisht nė dhėnien fund tė ngritjes sė shifrave tė tė papunėve”, ka thėnė Legarde.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia