Ekonomia

Banka Botėrore ndihmon Kazakistanin

Bota Sot | 12.10.2012 08:38
Banka Botërore ndihmon Kazakistanin

Banka Botėrore ka njoftuar se do t’i japė Kazakistanit njė hua prej mė shumė se 1 miliard dollarėve, pėr ndėrtimin e njė rruge pėr nė Kinė.

Marrėveshje ėshtė nėnshkruar dje nga zyrtarėt e Bankės Botėrore dhe Kazakistanit, nė Astana.

Autostrada prej 300 kilometrash do ta lidhė Almaty-in me Khorgosin.

Banka Botėrore bėri tė ditur se kjo linjė shėrben si rrugė transite jo vetėm pėr Kazakistanin dhe Kinėn, por edhe pėr vendet e tjera tė Azisė Qėndrore.

Sipas Bankės, ky projekt ka potencial qė tė rrisė tregtinė rajonale.

Afati i planifikuar pėr pėrfundimin e rrugės ėshtė viti 2015.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia