Ekonomia

Taksat e ulėta do rimėkėmbin ekonominė europiane

Bota Sot | 11.10.2012 21:15
Taksat e ulëta do rimëkëmbin ekonominë europiane

Europa ndryshon modelin e taksave pėr tė pėrballuar krizėn

Kancelarja Gjermane Angela Merkel kėshillon uljen e menjėhershme tė taksave nė Europė. Sipas saj, kjo do tė ndihmonte nė pėrballimin e krizės, duke stimuluar ekonominė e vendeve europiane. Merkel theksoi se ulja e taksave ėshtė detyra e qeverive nė vendeve europiane pėr tė nxitur ekonominė. Politika qė Merkel sugjeron tė zbatohet, ka qenė nė fakt baza e filozofisė sė qeverisė shqiptare dhe njė faktor, qė ka ndikuar qė Shqipėria tė mos preket nga kriza ekonomike.

Kriza ekonomike dhe financiare nė Europė qė nė shumicėn e vendeve europiane duket se ėshtė shkaktuar nga niveli i lartė i taksave qė kanė dėmtuar biznesin e madh e tė vogėl, po i detyron liderėt e ekonomive mė tė mėdha europiane tė ndryshojnė politikat fiskale duke gjetur si mėnyrėn mė tė mirė uljen e taksave. Reduktimi i planifikuar i taksave duhet tė zbatohet sa mė parė nė ekonomitė europiane kėshillon kancelarja gjermane Angela Merkel. Ulja e taksave do tė ndihmojė nė rimėkėmbjen e ekonomisė deklaron liderja e ekonomisė sė parė tė Europės.

Shkurtimet nė sistemin tatimor tė planifikuara nga Gjermania mund tė stabilizojnė kėrkesėn e brendshme dhe tė ndihmojnė nė stimulimin e ekonomisė europiane ka sugjeruar Merkel duke vėnė nė dukje efektin e rėnies ekonomike nė Europėn juglindore.
Kjo ėshtė detyra jonė pėr tė nxitur ekonominė europiane, duke pėrfshirė edhe uljen e taksave tė programuara, ka thėnė kancelarja nė njė konferencė tė pėrbashkėt shtypi nė Berlin me kryeministrin e Hungarisė Viktor Orban.

Po pėrpiqemi tė vijojmė me rritjen dhe mbajtjen e lartė tė kėrkesės sė brendshme pėr tė importuar mallra nga vendet e tjera tė Eurozonės ka thėnė Angela Merkel.

Dhoma e lartė nė parlamentin gjerman nė muajin maj refuzoi planin e qeverisė pėr reduktimin e taksave me rreth 6 miliardė euro, ku opozita e konsideroi si njė papėrgjegjėsi nė njė moment tė konsolidimit fiskal.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia