Ekonomia

Sfida tė mėdha pėr ekonominė europiane

Bota Sot | 09.10.2012 18:46
Sfida të mëdha për ekonominë europiane

Draghi-qeverive: Tė ristabilizohet besimi i investitorėve

Ekonomia europiane dhe ajo botėrore do tė vijojnė tė pėrballen me sfida tė mėdha pėr njė kohė tė gjatė. Politika duhet tė vijojė tė zbatojė masat e akorduara dhe duhet t’i pėrmbush me pėrgjegjėsi. Ėshtė ky apeli i guvernatorit tė BQE Mario Draghi drejtuar qeverive. Ai ka thėnė se vetėm nė kėtė mėnyrė mund tė fitohet besimi i investitorėve. Draghi ka afirmuar se e ardhmja e Eurozonės do tė ketė rreziqe dhe pėr tė pėrballuar krizėn dhe shpresuar tek rimėkėmbja ėshtė thelbėsore tė lehtėsohen kushtet e kredititmit. Ėshtė e rėndėsishme rivitalizimi i kėrkesės pėr kredi, riaktivizimi i furnizimit me likuiditet ka deklaruar Draghi. Pėr presidentin e bankės qėndrore europiane parashikohen reduktime tė tensioneve nė tregjet financiare por aktiviteti financiar mbetet i cbalancuar nė pjesė tė ndryshme tė sistemit.

Numri njė i eurotower e ka vėnė theksin tek kriza greke. Ai ka vlerėsuar progreset e dukshme dhe domethėnėse tė Greqisė nė procesin e reformave por ka sugjeruar se greqia duhet tė bėjė mė shumė. Pėr tė dhėnė njė vlerėsim pėrfundimtar Draghi ka thėnė se duhet tė presim raportin e Trojkės.

Programi pėr blerjen e bonove sovrane nga ana e institutit tė Frankfurtit ka thėnė Draghi pėrbėn njė rrjet mbrojtėse pėr Eurozonėn qė ėshtė plotėsisht efikas pėr shmangien e skenarėve shkatėrrues. Por ka specifikuar se ky program nuk do tė kompesojė mungesėn e konsolidimit fiskal. Gjatė fjalės sė tij nė parlamentin europian Draghi ka theksuar nevojėn e aktivizimit tė mekanizmit unik tė supervizionit bankar nė BE. Ėshtė shumė i rėndėsishėm ka thėnė ai qė tė hyjė nė fuqi sikurse ėshtė parashikuar nė fillim tė muajit janar tė vitit tė ardhshėm.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia