Ekonomia

FMN: Ekonomia botėrore rritet ngadalė

Bota Sot | 09.10.2012 08:33
FMN: Ekonomia botërore rritet ngadalë

Fondi Monetar Ndėrkombėtar thotė se ekonomia botėrore mbetet e dobėt dhe pritet rritje mė e ngadalshme gjatė vitit tė ardhshėm.

Nė raportin e Parashikimit Botėror Ekonomik, FMN-ja parashikon se ekonomia globale do tė zgjerohet 3.3% vitin e ardhshėm, mė pak se 3.5% sa ishte parashikimi i paraqitur nė muajin korrik.

Sipas raportit, kriza me gjasė do tė vazhdoj derisa politikbėrėsit nė Evropė dhe Shtetet e Bashkuara, tė ndėrmarrin aksion pėr tu marrė me sėmundjet ekonomike.

Raporti parashikon rėnie tė GDP pėr 0.4% nė eurozonė dhe thotė se Shtetet e Bashkuara ballafaqohen me pozicion tė rrezikshėm pėr shkak tė shkurtimeve tė shpenzimeve dhe rritjes sė taksave.

Nė raportin e FMN-sė theksohet se ekonomitė udhėheqėse nė zhvillim, siē janė Kina, India, Rusia dhe Brazili, poashtu, do tė kenė rritje mė tė vogėl.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia