Ekonomia

Eurogrupi, nuk pritet vendim pėr Greqinė

Bota Sot | 08.10.2012 18:42
Eurogrupi, nuk pritet vendim për Greqinë

Ministri i Financave greke dhe njė ekip i Treshės nė Luksemburg

Njė ekip i trojkės dhe ministri grek i Financave Janis Stournaras ndodhen nė Luksemburg pėr takimin e Eurogrupit. Pas takimit maratonė tė stafit financiar tė qeverisė me ekipin e treshes sė BE, BQE dhe FMN, Sturnaras ka informuar kryeministrin, ndėrsa ka shprehur shpresėn se nė takimin e Eurogrupit tė ketė njė prezantim pozitiv pėr pėrpjekjet qė po bėn qeveria greke pėr tė mbyllur paketėn e masave. Ndėrkohė, vlerėsime pozitive pėr ecurinė e negociatave midis qeverisė grejke dhe trojkės, kanė shprehur shefja e FMN, Christine Lagarde dhe komisioneri pėr Financat i KE, Olli Rehn. Ecuria e negociatave nė kapitullin e korrigjimit fiskal ishte “shumė e mirė dhe konstruktive”, ka deklaruar Lagarde. Ndėrsa Olli Rehn ka thėnė se ėshtė shėnuar progres, negociatat “kanė avancuar” dhe se prioritet arritja e marrėveshjes brenda ditėve tė ardhshme. Takimi i Eurgrupit nė Luksemburg, nuk do tė konkludojė nė vendime pėr Greqinė, pėrderisa nuk ėshtė arritur marrėveshja e qeverisė greke me trojkėn, por ēėshtja greke vjen nė “kthesėn” e fundit dhe nga zhvillimet e ditėve tė ardhshme do tė varet nėse samiti i BE-sė mė 18 tetor do tė jetė stacioni i ndėrmjetėm apo i fundit, pėr disbursimin e kėstit tė radhės tė kredisė, me vlerė 31 miliardė euro.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia