Ekonomia

Renta minerare, dyfishohen tė ardhurat

Bota Sot | 07.10.2012 14:05
Renta minerare, dyfishohen të ardhurat

Nė muajin gusht, tė ardhurat ishin 640 mln lekė
Dyfishohen tė ardhurat nga renta minerare. Sipas tė dhėnave zyrtare tė Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Doganave, nė fund tė muajt gusht tė ardhurat progresive nga kjo taksė arritėn nė 3.6 miliardė lekė.
Nė bazė tė dhėnave nga Doganat, gjate kėtij vitit tė ardhurat mė tė shumta janė siguruara veēanėrisht nė muajin gusht me 640 mln lekė. Njė vit mė parė tė ardhurat nga kjo taksė pėr muajin gusht ishin 302 milionė lekė, pra rreth 2 herė mė pak. Ritmet e rritjes kanė qenė tė larta edhe vitin e kaluar. Por, tė ardhurat kanė shėnuar veēanėrisht progres nė pjesėn e parė tė vitit 2012, duke u shtuar nga muaji nė muaj. Kėto tė ardhura janė rritur mė tepėr falė vendosjes sė taksės qė pėrllogarit rentėn edhe pėr mineralin e e nxjerre edhe pėr atė tė pėrpunuar. Por, kjo rritje ka ndodhur edhe falė rritjes sė ēmimeve tė lėndėve tė para nė tregun ndėrkombėtar. Njė vit mė parė, sipas pėrfaqėsuesve tė kompanive eksportuese renta u rrit, pasi u rrit edhe sasia e nxjerrjes dhe eksportit tė mineraleve. Taksa minerare ka shtuar nė mėnyrė tradicionale tė ardhurat nė buxhet, duke konsideruar faktin se bėhet fjalė pėr produkte, me tė cilat nėntoka shqiptare ėshtė e pasur.
Shfrytėzimi i lėndėve tė para nė Shqipėri gjatė viteve tė fundit ėshtė rritur ndjeshėm, veēanėrisht pėr shkak tė ēmimeve mė tė larta tė naftės e mineraleve nė tregun global. Shfrytėzimi i burimeve naftėmbajtėse tė jugut ėshtė shtuar sė bashku me burimet e kromit apo bakrit nė veri, ndėrsa nuk ka mbetur prapa edhe shfrytėzimi i gurit gėlqeror qė shėrben si lėndė e parė pėr prodhimin e ēimentos.comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia