Ekonomia

Rėnie e madhe e eksportit

Bota Sot | 06.10.2012 12:33
Rënie e madhe e eksportit

Kosova vazhdon tė ketė deficit tė lartė tregtarė. Sipas tė dhėnave tė Ministrisė sė Tregtisė dhe Industrisė, nė periudhėn janar - korrik tė kėtij viti, shkėmbimet tregtare kanė arritur vlerėn prej 1 miliard e 500 milionė euro, ku kontributi i eksporteve nė volumin tregtar ėshtė rreth 160 milionė euro, kurse importi 1 miliardė e 537 milionė.

Kėto shifra, tė cilat janė nė favor tė importit, sipas njohėsve tė ēėshtjeve ekonomike, po e dėrgojnė vendin nė njė deficit tė lartė tregtar. Ata thonė se autoritetet e Kosovės duhet tė marrin masa konkrete pėr favorizimin e prodhuesve vendorė, nė tė kundėrtėn eksporti do tė shėnojė edhe mė shumė rėnie nė njė periudhė tė afėrt.

Njohėsi i ēėshtjeve ekonomike, Mejdi Bektashi, thotė pėr Radion Evropa e Lirė se konkurrenca e madhe nė tregjet rajonale dhe evropiane ka bėrė qė eksporti i Kosovės tė pėsojė rėnie.
“Duhet sa mė parė tė kemi njė strategji gjithėkombėtare nė bashkėpunim me Shqipėrinė qė disa produkteve t’iu jepet prioritet ose edhe tė subvencionohen nga buxheti i shtetit, qė tė bėjmė edhe rritjen e eksporteve, por edhe nė anėn tjetėr, tė bėjmė zėvendėsimin e importeve me produkteve vendore”, vlerėson Bektashi.

Vazhdimisht ėshtė theksuar nga ekspertėt se pa pėrmirėsimin e politikave fiskale produktet kosovare nuk do tė mund tė jenė konkurruese, dhe nė kėtė mėnyrė nuk do tė mund tė eksportohen.
Profesor Bektashi thekson se edhe kriza ekonomike nė Eurozonė, ka bėrė qė eksporti i Kosovės tė bjerė.
Tendenca e rėnies sė eksporteve ka tė bėjė me konkurrencėn e madhe nė tregjet rajonale dhe evropiane.

“Tendenca e rėnies sė eksporteve ka tė bėjė me konkurrencėn e madhe nė tregjet rajonale dhe evropiane, por nė anėn tjetėr, kemi tė bėjmė edhe me rėnien e ēmimeve tė disa produkteve tė metaleve nė bursat botėrore, qė automatikisht reflektohet nė uljen e vlerės sė eksporteve”, thekson Bektashi.

Kosova kryesisht eksporton metale dhe minerale. Dy eksportuesit mė tė mėdhenj tė Kosovės qė eksportojnė metale janė “Ferronikeli” dhe “Trepēa”.

Pėrfaqėsuesit e kėtyre dy kompanive kishin deklaruar se ka pasur rėnie tė eksportit. Kjo rėnie, sipas tyre, kishte ndodhur pėr shkak tė krizės ekonomike botėrore, e cila ka goditur industrinė e metaleve.

Zėdhėnėsja e Ministrisė sė Tregtisė dhe Industrisė, Arta Istrefi, thotė se Kosova ka deficit tė lartė tregtar tash e sa vjet.

“Nė periudhėn janar - korrik tė kėtij viti, shkėmbimet tregtare kanė arritur vlerėn prej 1 miliard e 500 milionė euro, ku kontributi i eksporteve nė volumin tregtar ėshtė rreth 160 milionė euro, kurse importi 1 miliard e 537 milionė. Kėtu vėrehet se kemi njė disbalanc tregtar”, thotė Istrefi.

Pėr tė pėrmirėsuar kėtė gjendje,zėdhėnėsja Istrefi thotė se Ministria e Tregtisė dhe Industrisė ėshtė duke bėrė reforma nė pėrmirėsimin i ambientit pėr tė bėrė biznes, si dhe nė lehtėsirat tregtare, nė mėnyrė qė, siē thekson ajo, bizneset kosovare tė fokusohen mė tepėr nė prodhim.

Ndryshe, shkėmbimet tregtare gjatė vitit tė kaluar kanė qenė nė vlerė prej 2 miliardė e 800 milionė euro, ku eksporti ka qenė 319 milionė, pėrderisa importi rreth 2 miliardė e 492 milionė euro.

Ndėrkaq, nė vitin 2010 shkėmbimet arrinin vlerėn 2 miliardė e 450 milionė, ku eksportet ishin vetėm 296 milionė, kurse importet 2 miliardė e 100 milionė euro.comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia