Ekonomia

Baroso bėri thirrje pėr pajtueshmėri politike pėr buxhetin evropian

Bota Sot | 05.10.2012 20:10
Baroso bëri thirrje për pajtueshmëri politike për buxhetin evropian

Kryetari i Komisionit Evropian Zhoze Manuel Baroso u bėri thirrje vendeve mė tė pasura nė Bashkimin Evropian ta mbėshtesin financimin e politikės sė unitetit tė 27 vendeve-anėtare, me qėllim qė tė ndihmohen shtetet mė tė varfėra.

"Na nevojitet pajtueshmėri politike. Vendet mė tė pasura duhet ta aprovojnė politikėn ambicioze pėr mbėshtetje tė rajoneve mė tė varfėra nė Evropė. Bėhet fjalė pėr atė qė tė kontribuohet pėr rritje nė gjithė Evropėn", theksoi Barozo nė Bratisllavė.

Ai theksoi se fondet kohezive do tė mund ta strimulojnė rritjen dhe tė ndihmojnė pėr tejkalim tė krizės.

"Miqtė e politikės kohezive dhe miqtė e shpenzimit mė tė drejtė tė tė hollave duhet tė kuptohen njėri me tjetrin dhe tė mbeten miq tė rritjes", deklaroi kryetari i KE-sė nė samitin e grupit 'Miq tė unitetit tė BE-sė', grup joformal prej 15 vendeve nga Unioni.

Ato vende, tė cilat nė samitin nė Bratisllavė janė pėrfaqėsuar nga 11 kryeministra, janė shfrytėzues tė beneficioneve nga buxheti evropian dhe luftojnė kundėr uljes sė saj kėrkuar nga vendet mė tė pasura pėr shkak tė krizės nė eurozonė.

Finlanda, Franca dhe Gjermania kėrkojnė tė ulet pėr pesė miliardė euro projekt-buxheti i BE-sė pėr vitin 2013, prej tė cilave 3,5 miliardė nė pjesėn e rritjes ekonomike, punėsimeve dhe aftėsisė sė konkurrencės. Kėto tre vende, sė bashku me Britaninė e Madhe, Holandėn, Suedinė dhe Austrinė i refuzuan propozimet e KE-sė pėr rritje prej 6,8 pėr qind tė shpenzimeve pėr buxhetin evropian pėr vitin 2013 deri nė 138 miliardė euro. Kėto shtatė vende janė tė ashtuquajtura neto futės nė buxhet, gjegjėsisht kontributi i tyre kombėtar ėshtė mė i madh nga fitimi qė e kanė nga ai.comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia