Ekonomia

Partitė politike greke borxhe bankave

Bota Sot | 04.10.2012 17:29
Partitë politike greke borxhe bankave

Vlera e borxheve arrin 232 milionė euro

Dy partitė politike kryesore greke gjenden nė krizė tė thellė financiare. Demokracia e Re e konservatorit Antonis Samaras dhe Pasok e Evangelos Venizelos, dy partitė kyce tė koalicionit aktual qeverisės gjenden me njė borxh tė lart pėr mė shumė se 200 milionė euro. Ky rrėzim financiar i tė dy partive ėshtė shkaktuar nga humbja e mbėshtetėsve nė zgjedhjet e fundit. Tė dhėnat konfirmojnė se ky ėshtė fundi i njė sistemi politik qė ka pėrdorur shpenzimet publike pa kontroll nė zgjidhjen e cdo konflikti social nė javėn e fundit vendimtare tė prezencės sė trojkės nė Athinė. Tė njė sistemi qė ka dėshtuar nė zgjidhjen e problemeve klienteliste dhe tė evazionit fiscal.
Sipas agjencisė “Reuters” partia konservatore Nea Demokracia dhe socialistja e Pasok u detyrohen bankave nė vend njė borxh prej 232 milionė eurosh. Disa prej kėtyre kredive tė pėrdorura nga partitė politike gjatė fushatės zgjedhore u ka skaduar afati i shlyerjes. Borxhet i kalojnė kufijtė e fondeve prej 37 milionė eurove qė dy partitė i kanė marrė si financime publike vitin e kaluar.
Kėto borxhe nxjerrin nė pah pikėpyetje tė mėdha mbi konfliktin e interesit, pasi qeveria e Samaras ka marrė pėrsipėr tė riformojė rikapitalizimin e sistemit financiar grek. Athinė tashmė ėshtė nė vėshtirėsi nė realizimin e shkurtimeve tė shpenzimeve publike tė kėrkuara nga trojka nė kėmbim tė paketės sė shpėtimit prej 139 miliardė eurosh.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia