Ekonomia

BQE gati tė blejė bono sovrane

Bota Sot | 04.10.2012 17:27
BQE gati të blejë bono sovrane

Programi aktivizohet vetėm pėr vendet qė i plotėsojnė kushtet

BQE ėshtė gati tė aktivizojė programin e vet pėr blerjen e bonove sovrane nė tregun dytėsor, menjėherė sapo kushtet tė jenė tė mjaftueshme, ndėrkohė qė ky program do tė ndėrpritet kur qeveritė e vendeve nė vėshtirėsi tė arrijnė objektivat ose nuk do tė respektojnė angazhimet e premtuara. Kėshtu ka deklaruar presidenti i BQE Mario Draghi nė konferencėn pėr shtyp pas mbledhjes sė radhės sė bordit drejtues tė mbajtur nė Slloveni.
Deklarata e Draghit pėr aktivizimin e prrogramit tė blerjes sė bonove qeveritare pėr vendet qė do ta kėrkojnė ka kontribuar menjėherė nė qetėsimin e tensioneve nė tregjet financiare si dhe ka reduktuar shqetėsimet lidhur me skenarėt katastrofikė pėr Eurozonėn.
Pėr guvernatorin e BQE, ėshtė thelbėsore qė qeveritė tė vijojnė tė marrin iniciativa tė nevojshme pėr reduktimin e cekuilibrave si fiskal ashtu edhe strukturor dhe tė procedojnė me masat e ristrukturimir tė sistemit fiskal.
Mbi analizėn makroekonomike Draghi ka konfirmuar se perspektivat e ekonomisė sė Eurozonės mbeten ende tė dobėta. Aktiviteti ekonomik nė tremujorin e tretė tė vitit ka qenė i dobėt dhe perspektivat pėr rritjen do tė mbeten tė tilla edhe pėr muajt qė vijnė. Rimėkėmbja do tė jetė shumė graduale dhe parashikohen rreziqet pėr njė pėrkeqėsim tė mėtejshėm tė kuadrit ekonomik.
Inflacioni sipas Eurotower do tė vijojė tė shkojė nė rėnie poshtė kufirit tė 2% gjatė vitit tė ardhshėm. Pėr mario Draghin zbatimi me shpejtėsi i paktit fiskal do tė jetė thelbėsor pėr fuqizimin e besimit nė Eurozonė, pėr ndėrtimin e institucioneve tė reja europiane sic ėshtė autoriteti unik i supervizionit bankar.
Nė mbledhjen e fundit bordi drejtues i bankės qėndrore europian ka vendosur tė mbajė tė pandryshuara normat bazė tė euros nė minimumin historik tė 0,75%.comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia