Ekonomia

Bie numri i kompanive tė emigrantėve

Bota Sot | 03.10.2012 20:11
Bie numri i kompanive të emigrantëve

Pėr kėtė prirje njė studim fajėson mangėsitė nė sistemin e emigracionit dhe mjedisin.

Njė studim i ri thotė se numri i kompanive amerikane tė teknologjisė sė lartė tė themeluara nga emigrantėt ėshtė nė prag tė rėnies, duke vėnė nė rrezik njė motor kryesor tė rritjes ekonomike.
Studimi nga Fondacionit Kauffman me qendėr nė Kansas thotė se sipėrmarrėsit emigrantė filluan 25 pėr qind tė tė gjitha firmave tė teknologjisė sė lartė tė SHBA midis viteve 1995 dhe 2005. Ky numėr ra nė 24 pėr qind nga 2006 deri nė kėtė vit.
Pėr kėtė prirje studimi fajėson mangėsitė nė sistemin e emigracionit dhe mjedisin.
Studimi rekomandon qė Shtetet e Bashkuara duhet tė kujdesen pėr sipėrmarrėsit emigrantė pėr tė mbajtur krijuesit e vendeve tė punės dhe pėr tė ruajtur njė ekonomi dinamike.
Fondacioni Kauffman e quan tė domosdoshme qė Shtetet e Bashkuara tė krijojnė njė vizė-hyrėse tė posaēme pėr sipėrmarrėsit e huaj dhe pėr tė zgjeruar numrin e kartave pėr banim tė pėrherėshėm (green card) pėr punėtorėt e kualifikuar.
Studimi thotė se midis viteve 2006 dhe 2012, emigrantėt nga India themeluan mė shumė se 33 pėr qind tė tė gjithė firmave tė reja tė teknologjisė dhe inxhinierisė. Ata u pasuan nga emigrantėt nga Kina, Britania, Kanadaja dhe Gjermania.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia