Ekonomia

SHBA, milionerė nė asistencė sociale

Bota Sot | 03.10.2012 20:01
SHBA, milionerë në asistencë sociale

Qeveria amerikane thotė se njerėz tė papunė nė familje shumė tė pasura marrin ndihmėn e papunėsisė.

Qeveria amerikane thotė se njerėz tė papunė nė familje shumė tė pasura marrin ndihmė papunėsie.
Mė shumė se 12 milionė punėtorė amerikanė janė tė papunė, dhe ata marrin ndihmė financiare nga qeveritė shtetėrore dhe federale ndėrsa janė nė kėrkim pėr tė gjetur punė. Pėrfitimi qė njė i papunė merr si ndihmė ėshtė zakonisht rreth 300 dollarė nė muaj.
Shumica e atyre qė marrin pėrfitimet jetojnė nė familje me tė ardhura nėn 100 mijė dollarė nė vit. Por njė raport i kohėve tė fundit nga Shėrbimi Kėrkimor i Kongresit gjeti se gati 2 mijė e 400 prej atyre qė morrėn asistencė tė papunėsisė nė vitin 2009, nė kulmin e rėnies ekonomike tė vendit, jetonin nė familje me mbi 1 milionė tė ardhura vjetore.
Shtete e Bashkuara nuk kanė tė caktuar njė kufi tė ardhurash familjare qė njė person tė mund tė marrė pėrfitime tė papunėsisė, dhe nuk kanė tė caktuar ndonjė nivel maksimal tė ardhurash pėr shtetasit e moshuar tė cilėt marrin pensione qeveritare kur ata mbushin tė paktėn 62 vjeē.
Por me deficitet buxhetore kronike tė qeverisė, disa ligjvėnės tani po vėnė nė pikėpyetje dhėnien e ndihmave tė papunėsisė pėr njerėzit qė jetojnė nė familje e pasura.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia