Ekonomia

Qeveria greke liron fonde pėr projekte prioritare

Bota Sot | 03.10.2012 18:19
Qeveria greke liron fonde për projekte prioritare

Qėllimi, gjenerimi i punėsimit dhe rritja e turizmit

Qeveria greke ka zhbllokuar 30 milionė euro pėr ndėrtimin e njė piste ndėrkombėtare ku do tė zhvillohet ēmimi i madh i Formulės 1. Lajmi ėshtė publikuar nga ministria e zhvillimit, sipas tė cilės objektivi kryesor ėshtė gjenerimi i punėsimit dhe stimulimi pėr ekonominė vendase. Pista ku do tė zhvillohen garat pėr Formulėn 1 do tė ndėrtohet pranė portit tė Patras, nė jug perėndim tė vendit. Totali i ndėrtimit tė kėsaj vepre tė madhe arrin nė 94,6 milionė euro dhe pėrvec fondeve qeveritare paratė janė tė garantuara edhe nga shoqėria private e investimeve Racetrack Patras. Ministria ka shpjeguar kėtė vendim tė qeverisė nė kuadėr tė pėrpjekjeve pėr pėrshpejtimin e investimeve prioritare, por tė vonuara pėr shkak tė burokracisė. Projekti ka marrė ok e qeverisė greke qė nė muajin maj duke patur parasysh efektet pozitive nė nivel turistik dhe atė tė punėsimit. Pista e garave parashikohet tė ndėrtohet pėr tre vjet. Ndėr tė tjera qeveria greke ka cbllokuar edhe dy linja tė tjera kredie, njėra pėr financimin dhe ndėrtimin e njė impianti tė paneleve diellore prej 29,5 milionė euro dhe tjetra pėr rikonstruksionin e hoteleve luksoze nė ishullin e Kretės prej 15 milionė euro. Tė gjitha kėto fonde po akordohen nga qeveria pėr projektet prioritare tė saj nė njė kohė kur rritet presioni i trojkės pėr paketėn e re tė kursimeve. Inspektorėt e trojkės i kanė kėrkuar ministrit tė Financave Stournaras sqarime tė mėtejshme mbi shkurtimin e 1,5 miliardėve euro tė identifikuara pėr 2013, kryesisht nė sektorin e shėndetėsisė, mbrojtjes dhe atij publik por edhe pėr parashikimin e pėrfitimeve prej 2 miliardė euro nė bilancin e 2014-ės. Athina ėshtė nė qendėr tė trojkės edhe pėr disa vonesa nė refromat strukturore sic janė liberalizimi i profesioneve tė mbyllura, tė shėrbimeve dhe energjisė pėrvecse krijimit tė njė organizmi tė ri pėr menaxhimin e kontratave shtetėrore. Paketa e kursimeve sipas marrėveshjes duhet tė jetė gati pėrpara takimit tė Eurogrupit mė 8 tetor, ndėrkohė qė kreu i financave Stournaras ka deklaruar pėr gazetėn gjermane “Bild” se raporti i trojkės do tė jetė gati brenda gjysmės sė parė tė kėtij muaji.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia