Ekonomia

Ulen parashikimet pėr ekonominė nė Kinė

Bota Sot | 03.10.2012 10:03
Ulen parashikimet për ekonominë në Kinë

Banka Aziatike pėr Zhvillim ka zvogėluar parashikimet pėr rritje ekonomike gjatė 2012-ės dhe 2013-ės.

Banka ka zvogėluar parashikimin pėr rritje tė Bruto Prodhimit Vendor nė Kinė pėr afro 1 pėr qind, pėrkatėsisht nė 7.7% nga 8.5% sa ka qenė.

Ajo ka paralajmėruar se ekonomia e dytė mė e madhe nė botė mund tė vuajė nė afat tė shkurtėr, por nė “afat tė gjatė, do tė jetė nė gjendje tė shmangė rėnien ekonomike”.

Banka Aziatike pėr Zhvillim po ashtu ka thėnė se Pekini mund tė mbėshtetet nė masa tė mėtejshme stimuluese.

Komentet

Komente (2) | Kthehu

Baca Zef, po na dele edhe nje ekonomiste i rryer!!! Armikut nje here duhet me i dhenen pake, me ja marrun ne fund krejte. amerikanet e krijuan krizen Bankare dhe te imobiljeve, parat u djegen, ndertesat mbeten. Shpresoje se Miku i jone i perhershem edhe kesaje here do ja dele me i qiture ne kokerr te shpines si Kinen njashtu edhe rusin. klm Pershendetje

Isaki @ 03/10/2012 14:01

Kinezėt nuk e paraqesin realisht rritjen e gjendjes ekonomike.Nji shtet me 1miljard e gjys banorė,nuk e pėrcjellė krejt popullsinė e vendit tė vet.Mendoj se po tė ishin real kėta ende nuk janė mbi 0% rritje.Ndoshta i parashikojnė vetėm qytetet e mėdha.Ndoshta gjendja si kanė qenė ėsht deri nė o%.Kėta ishin ma tė varfėrit e kontinentit Aziatik.Puntorė janė shum por puntorė krahu ishin tėr jetėn.Sot me tehnikat moderne kanė arritė pak,por vetėm nė qytete tė mėdha.70% jetojnė nė zonat urale.

Zef Doda Ch @ 03/10/2012 10:56