Ekonomia

Greqia pa konsensus ndėrsa afron takimi i Eurogroup

Bota Sot | 02.10.2012 18:05
Greqia pa konsensus ndërsa afron takimi i Eurogroup

Trojka ka vėnė nė dyshim aftėsitė e Greqisė pėr zbatimin e reformave

Inspektorėt e treshės rikthehen pėr bisedime me Greqinė pėr tė gjetur konsensusin mbi paketėn e re tė shpėtimit, ndėrkohė qė takimi i Eurogrupit dhe Ecofin nė Bruksel pritet pėr javėn tjetėr. Prej disa javėsh Athina tenton tė bindė BE dhe FMN pėr zbatimin e masave tė reja pėr korrigjimin e llogarive publike me njė vlerė totale prej 12 miliardė eurosh, njė plan kursimi qė sipas kreditorėve ndėrkombėtarė mund tė jetė optimist. Burime nga qeveria greke bėjnė me dije se trojka ka vėnė nė dyshim aftėsitė efektive tė zbatimit tė masave tė reja pėr reformat strukturore, kryesisht lidhur me parashikimet e kursimeve mbi ristrukturimin e institucioneve shėndetėsore dhe ministrive tė tjera. Sipas gazetave greke pėr herė tė parė qė kur kanė nisur negociatat me trojkėn klima e bisedimeve mes kryeministrit Samaras dhe ministrit tė Financave Stournaras nuk ėshtė e qetė si mė parė. Samaras i shqetėsuar pėr vonesat e regjistruara deri tani i ka kėrkuar ministrit tė mbyllė pa ndėrhyrje tė tjera paketėn e masave tė kursimit dhe pa shkurtime tė tjera tė pagave dhe pensioneve. Nėse nuk do tė arrihet njė marrėveshje brenda tė hėnės sė javės sė ardhshme pėr Greqinė bėhet fjalė pėr njė bllokim tė ri tė kėstit tė radhės sė ndihmės financiare pa tė cilėn Athina rrezikon dėshtimin dhe daljen nga Eurozona. Por liderėt europianė, shkruan agjencia “Reuters” tė cilėt janė tė fokusuar nė ekonomitė e Spanjės dhe Italisė, shumė herė mė tė mėdha se ajo e Greqisė, analistėt mendojnė se deri nė fund Greqisė do t’i akordohet mbėshtetja e nevojshme financiare pėr tė mos lejuar mė lėkundje nė tregjet financiare.comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia