Ekonomia

Papunėsia shėnon rekord tė ri nė Eurozonė

Bota Sot | 01.10.2012 19:35
Papunësia shënon rekord të ri në Eurozonë

Papunėsia nė Eurozonė arriti njė rekord tė ri nė muajin gusht, treguan tė dhėnat e fundit tė publikuara nga Instituti i Statistikave i BE-sė.

Sipas raportit tė pėrmuajshėm mbi papunėsinė, publikuar ditėn e hėnė, numri i pėrgjithshėm i personave nė moshė pune, qė kėrkojnė njė tė tillė dhe nuk janė tė aftė ta gjejnė ėshtė rritur nė 18,2 milionė banorė.

Nė njė muaj, numri i pėrgjithshėm i tė papunėve brenda Eurozonės ėshtė rritur nė 34 mijė, duke prekur rekordin prej 11,4%.

Niveli mė i lartė i papunėsisė i pėrket Spanjės, me 25,1% tė popullsisė aktive tė papunė dhe niveli mė i ulėt regjistrohet nė Austri, me 4,5%.

Ndėrkohė, sipas “Eurostat”-it, papunėsia nė ekonominė mė tė madhe nė Europė ėshtė prej 5,5%.

Papunėsia nė grupmoshėn nėn 25 vjeē pėrbėn problemin kryesor, me njė mesatare prej 22,8% nė Eurozonė dhe nivelin mė tė lartė, pėrsėri tė regjistruar nė Spanjė, me njė shifėr prej 52,9%.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia