Ekonomia

Qytetarėt e Kosovės, 1.77 miliardė euro kredi

Bota Sot | 01.10.2012 09:44
Qytetarët e Kosovës, 1.77 miliardë euro kredi

Qytetarėt e Kosovės janė “mbytur” nė kredi. Edhe pse kamatat vazhdojnė tė jenė mjaft te larat, ata nuk hezitojnė tė marrin kredi nga bankat qė veprojnė nė vendin tonė. Deri nė qershor tė vitit 2012, vlera e kredive tė marra nga qytetarėt ka shkuar nė 1.77 miliardė euro. Kjo shifėr ėshtė rritur pėr 9.3 pėr qind nga viti i kaluar.

Sipas Bankės Qendrorė tė Kosovės (BQK) kreditė vazhdojnė tė merren mė se shumti nga bizneset dhe familjet kosovare. Madje, sipas BQK-sė kreditė qė kishin pėr destinim ekonomitė familjare shėnuan rritje mė tė shpejtė gjatė pjesės sė parė tė vitit 2012 krahasuar me kreditė e destinuara pėr ndėrmarrjet. Pėrderisa rritja vjetore e kredive ndaj ekonomive familjare ishte 13.0 pėr qind kreditė pėr ndėrmarrjet gjatė kėsaj periudhe shėnuan rritje vjetore prej 7.3 pėr qind.
“Nė qershor 2012, vlera e gjithsej kredive tė sektorit bankar arriti nė 1.77 miliardė euro qė paraqet njė rritje vjetore prej 9.3 pėr qind, krahasuar me normėn prej 15.7 pėr qind tė regjistruar nė gjysmėn e parė tė vitit 2011. Kreditė pėr ndėrmarrjet vazhdojnė tė pėrfaqėsojnė pjesėn mė tė madhe tė kredive tė lėshuara nga sistemi bankar, me pjesėmarrje prej 68.9 pėr qind, ndėrsa pjesa prej 30.7 pėr qind pėrfaqėsohet nga kreditė e lėshuara pėr ekonomitė familjare”, ka vlerėsuar BQK-ja nė raport.
Mė tutje BQK-ja ka treguar se nė qershor tė vitit 2012, struktura e kredive sipas afatit tė maturimit ėshtė dominuar nga kreditė me afat mbi 2 vite, tė cilat pėrfaqėsuan 69.5 pėr qind tė gjithsej kredive. Kreditė me afat maturimi mė tė ulėt se 1 vit, nė qershor 2012 kishin pjesėmarrje prej 23.2 pėr qind. Ndėrsa, pjesėmarrja e kredive me maturitet mes 1 dhe 2 vite ishte 7.3 pėr qind.
Por, pėrveē kredive qė janė rritur, gjatė njėjtės kohė ėshtė rritur edhe vlera e aseteve tė bankave nė Kosovė. Sipas BQK-sė vlera e aseteve tė sistemit bankar tė Kosovės nė qershor 2012 arriti nė 2.65 miliardė euro dhe shėnoi rritje vjetore prej 6.0 pėr qind.
Kurse, sistemi bankar i Kosovės vazhdon tė pėrbėhet nga gjashtė banka me pronėsi tė huaj, si dhe dy banka me pronėsi vendore.comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia