Ekonomia

Greqia kthehet nė debat elektoral nė Gjermani

Bota Sot | 30.09.2012 18:14
Greqia kthehet në debat elektoral në Gjermani

Steinbrueck kundėr Merkel, pėrdor politikisht krizėn greke

Ēėshtja e Greqisė ėshtė kthyer nė njė debat nė Gjermani mes kandidatėve pėr kancelarė nė zgjedhjet e vitit tė ardhshėm. Peer Steinbrueck, njeriu qė shpreson tė largojė Angela Merkel si kancelare gjatė fushatės sė tij ka folur pėr cėshtjen greke duke u shprehur nė favor tė mbėshtetjes sė kėrkesės pėr njė kohė mė tė gjatė pėr realizimin e tė gjitha refromave. Greqisė duhet t’i jepet mė shumė kohė pėr tė refromuar ekonominė e saj ka thėnė Steinbrueck nė njė intervistė pėr tė pėrditshmen Die Ėelt. I konsideruar si kandidati kryesor nga socialdemokratėt e opozitės si kandidati kryesor pėr tė sfiduar Merkel ai ka thėnė se Gjermania duhet tė jetė e gatshme t’i ofrojė ndihmė Greqisė. Nė rastin e Greqisė ne nuk mund tė shtrėngojmė vidat, grekėt duhet tė respektojnė angazhimet e tyre, por ne gjithashtu duhet tu japim atyre mė shumė kohė, deklaron Steinbrueck, i cili ka shėrbyer si ministėr i Financave gjatė periudhės 2005-2009 nė njė koalicion tė drejtuar nga Merkel. Mė nė fund kancelarja duhet t’i tregojė popullit gjerman tė vėrtetėn. Greqia nuk do tė jetė nė gjendje tė marrė para hua nė tregjet financiare nė shtatė apo tetė vitet e ardhshme dhe ne deri atėherė duhet ta ndihmojmė atė ka shtuar kandidati i opozitės gjermane pėr kancelar. Greqia tashmė ėshtė nė vitin e pestė tė recesionit dhe mbahet gjallė vetėm nga kreditė e ndėrkombėtarėve. Sipas Steinbrueck shumė ekonomistė mendojnė se ajo do tė ketė nevojė pėr njė paketė tė tretė shpėtimi. Ai ka thėnė se mbėshtetja e socialdemokratėve nė parlamentin gjerman pėr njė paketė tė tretė pėr Greqinė do tė varet nga kushtet qė i janė bashkangjitur. Koalicioni i qendrės sė djathtė tė Merkel shpreson qė tė shmangė kėrkesėn nė parlamentin gjerman pėr ndihma tė mėtejshme pėr Greqinė dhe ėshtė nė pritje tė raportit tė detajuar tė situatės ekonomike tė vendit helen, i pėrgatitur nga trojka. Kundėrshtari i Merkel, Steinbrueck e ka pėrjashtuar njė dalje tė Greqisė nga Euro, njė gjė e tillė ka deklaruar ai do tė jetė me pasoja shkatėrruese ekonomike dhe politike. Merkel dhe funksionarė tė lartė nė koalicionin e saj e kanė kritikuar ashpėr Athinėn pėr dėshtimin nė zbatimin e refromave strukturore ndaj krizės, por kohėt e fundit kanė deklaruar se duan qė Greqia tė jetė pjesė e Eurozonės.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia