Ekonomia

Banka Qėndrore Ēeke shkurton normat e interesit

Bota Sot | 27.09.2012 19:02
Banka Qëndrore Çeke shkurton normat e interesit

Banka Qėndrore e Republikės Ēeke ka shkurtuar sot normat kyēe tė interesit nga 0.50 nė 0.25 %.

Ky ėshtė niveli mė i ulėt i normave tė interesit qė nga viti 1993, kur vendi shpalli pavarėsinė.

Ky shkurtim synon qė tė ndihmojė ekonominė e vendit, tė orientuar nė eksport, e cila ka qenė nė recesion qė kur u tkurr pėr 0.2 pėrqind, nė tremujorin e dytė tė vitit.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia