Ekonomia

Mundėsitė dhe Sfidat pėr rritje ekonomike afatgjatė

Bota Sot | 27.09.2012 18:57
Mundësitë dhe Sfidat për rritje ekonomike afatgjatë

Me nismėn e kryeministrit e kryeministrit Berisha, u organizua sot Workshopi “Shqipėria 2022, Mundėsitė dhe Sfidat pėr rritje ekonomike afatgjatė”, i cili shėnon nisjen e njė serie aktivitetesh bashkėbisedimi me grupet e interesit, akademikėt dhe profesionistėt mbi tema tė zhvillimit afatgjatė dhe integrimit evropian tė vendit.
Me synimin qė nėpėrmjet njė dialogu tė pėrbashkėt tė ndėrtohet vizioni pėr 10 vjeēarin nė vijim, Kryeministri ftoi pėrfaqėsuesit e botės akademike, tė profesionistėve tė biznesit dhe tė shoqėrisė qė tė japin opinionet dhe sugjerimet e tyre mbi ēėshtjet ekonomike, mundėsitė realiste pėr zhvillim ekonomik, vėshtirėsitė, rreziqet, si dhe politikat dhe instrumentet pėr tė mundėsuar njė rritje ekonomike tė lartė, pėrfshirėse dhe tė qėndrueshme.
Takimi i zhvilluar nė formėn e njė bashkėbisedimi u fokusua nė temėn e rritjes ekonomike, parė nė kėndvėshtrimin e lidhjes sė saj me disa sektorė tė rėndėsishėm si infrastruktura, energjia e rinovueshme, investimet e huaja direkte, ICT, punėsimi, etj. Tė pranishmit dhanė mendimet e tyre, sipas fushave tė caktuara, si dhe shkėmbyen idetė pėr tė pėrmirėsuar rrugėt dhe format drejt njė ekonomie nė rritje dhe nė zhvillim.
Nė nisje tė aktivitetit, kryeministri iu drejtua me njė fjalė tė pranishmėve, tė cilėt i vlerėsoi pėr punėn e shkėlqyer tė bėrė nė katedrat dhe departamentet e shkollave tė larta tė vendit, pėr kėrkimet shkencore tė realizuara prej tyre, etj.
Duke vlerėsuar rritjen ekonomike si gjeneratorin kryesor tė punėsimit, mirėqenies dhe zhvillimit tė vendit, kryeministri u shpreh se mendimet dhe opinionet e pjesėmarrėsve nė kėtė aktivitet kanė njė vlerė tė veēantė si nė programin aktual tė qeverisė, ashtu dhe nė programin e ardhshėm tė saj, bėn tė ditur Kryeministria e Shqipėrisė nė njė komunikatė pėr shtyp.
Kryeministri theksoi se ėshtė e rėndėsishme qė modeli i suksesshėm i ekonomisė shqiptare tė pėrmirėsohet dhe tė konsolidohet mė tej, nė vitet qė vijnė nė mėnyrė qė rritja ekonomike tė mbetet e vijueshme. Nė kėtė kontekst, Kryeministri renditi njė sėrė reformash tė ndėrmarra nga qeveria shqiptare, tė cilat kanė qenė vendimtare nė pėrcaktimin e suksesit tė ekonomisė shqiptare dhe kėrkoi qė mendimi intelektual i profesionistėve tė kėsaj fushe tė jetė gjithmonė njė konsulencė e pranishme nė nismat e qeverisė.
Mė pas, kryeministri dėgjoi prezantimin e ideve dhe opinioneve prej tė pranishmėve, si dhe iu pėrgjigj interesit tė tyre lidhur me tematikėn e Workshop. BS


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia