Ekonomia

Greqia, rrezik sigurie pėr NATO-n

Bota Sot | 14.09.2012 20:07
Greqia, rrezik sigurie për NATO-n

Debat nė Gjermani, sipas tė cilit dėshtimi i Athinės rrezikon sigurinė nė BE

Mbetja e Greqisė nė eurozonė nuk ėshtė vetėm ēėshtje ekonomike, por edhe gjeopolitike. Politikanė gjermanė druhen se largimi nga eurozona do tė shkaktonte paqendrueshmėri nė krahun juglindor tė NATO-s.
Njė fakt i tille shpėrtheu dy javė me parė nė Greqi.

Kėtė herė nuk bėhej fjalė pėr pyetjen, nėse vendi duhet tė dalė nga eurozona dhe kur, por qė njė dėshtim i Athinės mund tė pėrbėnte rrezik pėr sigurinė nė BE. Skenari i tmerrshėm nė kėtė rast parashikon qė paqendrueshmėria ekonomike tė ēojė nė destabilizim politik tė vendit dhe trazira nė rajon. Flukset nė rritje tė refugjatėve drejt Evropės pėr shkak tė luftės civile nė Siri, njė sulm i mundshėm i Izraelit nė Iran dhe shtimi i konflikteve nė Afganistan, do tė ishte e pamundur tė ndaleshin nė kufirin grek tė BE-sė.

Lidhur me kėtė u shpreh edhe ministri i Brendshėm grek, Evripķdis Stylianķdis: "Nėse nuk kuptojmė qė Greqia ėshtė diga pritėse pėr tė gjitha llojet e problemeve, qė i drejtohen Evropės, nuk do tė kemi mundėsi ta vėmė nėn kontroll situatėn. Pėr kėtė arsye Greqia duhet tė mbetet e qendrueshme ekonomikisht dhe politikisht. Ndryshe kam frikė se do tė na duhet tė pėrballemi me propagandistė tė fondamentalizmit islamik, me krimin e organizuar e madje edhe me terrorizmin.“

Kėtij argumentimi nga Greqia iu bashkuan nė Gjermani para sė gjithash politikanė nga radhėt e kristiandemokratėve, jo specialistė pėr sigurinė, por ekspertė pėr ēėshtje tė buxhetit apo pėr integrimin. Kjo tė lė tė kuptosh se ata duan tė mbėshtesin kancelaren Angela Merkel, e cila pėrpiqet ta mbajė Greqinė nė eurozonė. Por shumica e popullsisė nė Gjermani aktualisht nuk ėshtė e bindur qė kjo ėshtė e domosdoshme. Por per disa eksperte, nje dalje e greqise nga eurozone ehste mbi te gjithe nje problem ekonomik.
Pėr Christian Mölling njė dalje e Greqisė ngė eurozona do te thote qe pasojat financiare do tė ishin pėr gjithė BE-nė shumė mė tė rėnda se ndryshimet e mundshme gjeopolitike, Vendi, i cili ka rėndėsi nė rajon pėr sigurinė e NATO-s dhe BE-sė, ėshtė Turqia, thotė Mölling.comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia