Ekonomia

Kur rikthehet simboli i kapitalizmit, Coca- Cola

Bota Sot | 11.09.2012 23:43
Kur rikthehet simboli i kapitalizmit, Coca- Cola

Coca- cola thotė se shet 1.8 miliard pije ēdo ditė. Por pėr 60 vitet e fundit, asnjė e tillė nuk ėshtė shitur nė Burma. Kjo pėr shkak tė sanksioneve tė tregtisė tė SHBA, vendosur ndaj juntės ushtarake, qė e ka drejtuar vendin nga viti 1962 deri nė 2011.

Sipas BBC, sanksionet janė pezulluar pak muaj mė parė dhe tė hėnėn kompania Coca- Cola bėri me dije se ngarkesat e para kanė arritur nė Burma dhe se prodhimi vendas do nisė shpejt.

Eksperti Tom Standage thotė se hyrja e kėsaj pije ėshtė njė simbol i fuqishėm.

“Momentin kur Coca- Cola nis dėrgimin e pijeve, ėshtė momenti pėr tė thėnė se aty po ndodh njė ndryshim real. Coca- Cola ėshtė gjėja mė pranė kapitalizmit,” thotė ai.

Edhe Pepsi thotė se do tė hyjė nė Burma.

Aktualisht ka vetėm dy vende nė botė ku nuk shitet Coca- Cola, nė Kubė dhe nė Korenė e Veriut.

Por Kuba ka qenė njė nga tre vendet e para jashtė SHBA ku ėshtė prodhuar Coca- Cola nė vitin 1906.

Por kompania u largua kur qeveria e Fidel Kastros nisi qė tė sekuestronte asetet e kompanive private nė vitin 1960.

Nė Korenė e Veriut thuhet se Coca- Cola shitet nė njė restorant, por kompania thotė se pijet mund tė kenė hyrė pėrmes tregut tė zi, ose pėrmes kanaleve zyrtare.

Pija e gazuar u krijua nė vitin 1886 nė Atlanta. Qė nė ditėt e para kompania synoi tė shtrihej nė mbarė botėn dhe brenda pak vitesh kishte fabrika nė Europė dhe Azi.

Por rritja e madhe erdhi gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, kur pija shpėrndahej pėr ushtarėt. Mė shumė se 60 fabrika ushtarake shėrbenin pėr tė prodhuar edhe pijen e gazuar.

Ajo u lidh shumė me patriotizmin amerikan. Por si simbol i kapitalizmit ajo u bė sidomos gjatė Luftės sė Ftohtė.

Pija ėshtė vėnė nėn akuzė sė fundmi pėr shkak se shumė njerėz thonė se po shton numrin e obezėve nė botė.

Por 126 vjet pas lindjes, Coca Cola thotė se ka njė rritje tė fortė tė shitjeve, sidomos nė tregjet nė zhvillim si nė Indi, Kinė e Brazil.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia