Ekonomia

Kryeministri grek takon kreun e Bankės Qėndrore Europiane

Bota Sot | 11.09.2012 18:59
Kryeministri grek takon kreun e Bankës Qëndrore Europiane

Samaras-Draghi: Qeveria greke e angazhuar nė zbatimin e reformave

Kryeministri grek Antonis Samaras ka siguruar BQE mbi angazhimet e qeverisė sė tij nė zbatimin e refromave. Gjatė takimit me kreun e Bankės Mario Draghi nė Frankfurt, Samaras ka gjetur vėshtirėsi nė pėrpjekjet pėr tė bindur financuesit e huaj tė pranojnė njė plan thelbėsor pėr zhbllokimin e pagesės sė ndihmave qė do t’I mundėsojnė Greqisė daljen nga kriza.
Qeveria greke dhe BQE kanė rėnė dakord mbi faktin se Greqia ka bėrė hapa tė rėndėsishme drejt rregullimit tė bilancit dhe modernizimit tė ekonomisė pavarėsisht se mbeten sfida tė vėshtira pėr tu pėrballuar. Kryeministri grek i shoqėruar edhe nga ministri i Financave Jannis Stournarasd dhe zėvėndės kryeministri Christos Saikouras janė takuar nė selin e Eurotouėer edhe me funksionarė tė tjerė tė lartė. Njė nga temat kryesore tė kėtyre takimeve ka qenė gjendja aktuale nė kuadėr tė programit tė mbėshtetjes ekonomike tė Greqisė, rishikimi nga ana e inspektorėve tė BE, BQE dhe FMN si dhe zhvillimi i sistemit bankar grek. Samaras i ka siguruar eksponentėt e lartė tė institutit tė Frankfurtit se qeveria greke do tė vijojė me reformat e nevojshme pėr tė rifituar konkurrueshmėrinė, pėr vendosjen mbi baza tė shėndosha tė ekonomisė si dhe financave tė saj publike.
Pėr kreun e qeverisė greke vizita nė selinė e BQE ishte mjaft produktive.comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia