Ekonomia

Kriza nė Eurozonė, ende larg pėrfundimit

Bota Sot | 11.09.2012 17:35
Kriza në Eurozonë, ende larg përfundimit

Drejtues tė FMN-sė diskutojnė nė Forumin Ekonomik Botėror

Kriza nė Eurozonė gjendet ende shumė larg pėrfundimit tė saj por europianėt duhet tė kenė besim tek monedha e pėrbashkėt. Kėshtu ka deklaruar zėvendės-drejtori i pėrgjithshėm i Fondit Monetar Ndėrkombėtar, Zhu Min, nė takimin e forumit ekonomik botėror, qė po zhvillon sesionin e verės nė qytetin port kinez tė Tianjin. "Ne total mund tė them se kriza nuk ka pėrfunduar ende. Jemi ende nė mes tė saj dhe ka shumė rrugė pėr tu bėrė. Por Europa po ecėn nė drejtimin e duhur dhe kjo ėshtė pjesa mė e rėndėsishme. Ne duhet tė kemi besim tek blloku i monedhės sė pėrbashkėt,” ka thėnė ai.
Kriza nė Eurozonė ka 3 vite qė nuk po gjen njė zgjidhje dhe njė pjesė e madhe e investitorėve besojnė se ky rajon do mbyllė kėtė vit nė recesion pėr shkak tė dėshtimit tė politikėbėrėsve europianė nė gjetjen e njė zgjidhje dhe tė prodhimit tė njė skeme tė ringjalljes sė ekonomisė. Pėr ekonominė globale ėshtė njė lajm shumė i keq, njė recesion i dytė nė mė pak se 3 vite pėr eurozonė. "Ne nuk duhet tė nėnvlerėsojmė ndikimin negativ tė krizės europiane pėr tė gjithė botėn”, ka deklaruar Zhu pėr njė audiencė me udhėheqėsit kryesorė tė biznesit nė rang global.
Sipas vlerėsimeve tė Fondit Monetar Ndėrkombėtar, thellimi i krizės nė Eurozonė nė kėtė pjesė tė mbetur tė vitit nėnkupton reduktimin midis 1.5 deri nė 2% tė aktivitetit ekonomik nė Shtetet e Bashkuara dhe Japoni si dhe rėnie tė aktivitetit me 1% pėr Kinėn. Ndėrsa pėr tregtinė aziatike, kriza nė Eurozonė jep efekte akoma mė negative pasi ėshtė blerėsi i njė tė tretės sė vlerės sė shtuar tė eksporteve tė rajonit tė Azisė. Ky fakt ėshtė konfirmuar nė statistikat e fundit qė kanė imponuar rritje tė shpenzimeve nga qeveritė e rajonit pėr tė ndikuar nė konsumin e brendshėm si njė formė qė ekuilibron humbjet nga eksporti nė Europė.comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia