Ekonomia

Konfindustria "pro" njėsimit tė prefiksit shqiptar nga Kosova

Bota Sot | 10.09.2012 09:10
Konfindustria "pro" njësimit të prefiksit shqiptar nga Kosova

Konfindustria mbėshtet vendimin e Kuvendit dhe Qeverisė sė Kosovės pėr tė pėrdorur prefiksin ndėrkombėtar tė Shqipėrisė nė sektorin e telekomunikacionit dhe kėrkon ngritjen e njė grupi pune me ekspertė tė fushės.

Gjergj Buxhuku, Administrator i Pėrgjithshėm i Konfindustria shprehet sot nė njė deklaratė pėr median se ky vendim pėrbėn njė domosdoshmėri financiare pėr Kosovėn, pasi deri sot, pėrdorimi prej mė se 13 vjet i prefikseve tė vendeve tė treta, i ka shkaktuar ekonomisė dhe qytetarėve humbje, qė shkojnė nė qindra milion euro.
"Pėrdorimi i prefiksit tė Shqipėrisė shoqėruar me marrėveshjet respektive teknike dhe financiare mes dy vendeve do tė bėjė tė mundur qė njė pjesė e madhe e kostove tė tilla t'i kthehen ekonomisė dhe buxhetit tė Kosovės", u shpreh Buxhuku.

Konfindustria vlerėson se zbatimi i vendimit tė autoriteteve kosovare pėr njėsim tė prefiksit telefonik me Shqipėrinė pėrmban nė mėnyrė tė gėrshetuar jo vetėm vlera tė mėdha financiare, por dhe gjeostrategjike pėr rajonin e Ballkanit Perėndimor dhe mė gjerė dhe do tė ndeshet me rezistencė tė fortė tė vendeve tė prekur nė organizmat ndėrkombėtare rregullatore tė fushės.

Konfindustria shprehet se ėshtė e nevojshme qė shpejt tė krijohet grupi i punės me profesionistė vendas dhe tė huaj tė fushės sė telekomunikacionit, financės dhe juristė pėr tė vlerėsuar pėrfitimet, kostot financiare tė ekonomisė mbarėkombėtare dhe gjetjen e rrugėve ligjore pėr zbatimin e vendimit nė kushtet e tė drejtės dhe pėrgjegjėsive ndėrkombėtare tė Shqipėrisė dhe Kosovės.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia