Festë në Boras te Suedisë për nder të 10 vjetorit të Pavarësisë së Republikes së Kosoves - Bota Sot
Festë në Boras te Suedisë për nder të 10 vjetorit të Pavarësisë së Republikes së Kosoves

Diaspora

E mërkurë, 26 shtator 2018

Festë në Boras te Suedisë për nder të 10 vjetorit të Pavarësisë së Republikes së Kosoves

Më: 19 shkurt 2018 Në ora: 09:28
Boras 17 shkurt 2018

Shqiptarët që jetojnë në Borås të Suedisë me 17 Skurt  kishin festë të madhe në objektin Parkhallen te këtij qyteti i cili ishte i mbushur me pjesëmarres.

Shoqata shqiptare  Dardania nga qyteti Borås e cila numron mbi 800 antarë me veprimtaret e vetë mbajti manifestimin për shenimin e 10-të vjetorit te Pavarësisë se Republikes se Kosoves.

Pas intonimit të Hymnit të Kosovës kënduar nga Yll Demaj dhe atij të shtetit suedez kënduar nga Arjeta Binaku u mbajt pjesa akademike dhe ajo kulturore e muzikore. Në pjesën akademike foli përfaqësuesi i qytetit të Boråsit Ulf Olsson kryetar i Boråsit i cili e vëlerësoi lartë kontributin e shoqates Dardania në ruajtjen e gjuhes dhe kultures shqiptare dhe kishte kënaqësin qe ishte në këtë mbrëmje për ta kremtuar 10 vjetorin e pavarësisë së Kosoves. Një fjalë rasti e mbajti edhe Muharrem Binaku kryetar i shoqates Dardania në Borås.

Image

Në pjesën kulturo-muzikore, me program të zgjedhur u prezantuan ansamble muzikore të fëmijve,të rinjëve  dhe të rriturve nga shoqata Dardania të cilët moren shumë duartrokitje nga të pranishmit. Mbrëmjen e begatuan edhe prezenca e Këngëtarve Dervish Kuqi i cili e këndoi këngen e Pavarësisë  e në veqanti këngëtari i mirënjohur nga Kosva Yll Demaj.

Kjo mbrëmje u moderua nga antarja e shoqates Dardania Rina Sllovinja!

Rustem Rama

Shoqata shqiptare Dardania,Borås

Borås, Suedi

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test