Diaspora

Shoqata Rugova nė SHBA festoi 4 - Vjetorin e krijimit

Bota Sot | 23.10.2012 18:44
Shoqata Rugova në SHBA festoi 4 - Vjetorin e krijimit

BRONX - Nju JORK CITY: Duke respektuar njė traditė tė kėtyre viteve, pėr tė katėrtin vit me radhė rugovasit nė Neė York, dhe shtetet pėr rreth, mblidhen nė ēdo tetor, nė njė nga mjediset mė tė njohura nė Bronks, pėr tė kremtuar nė njė atmosferė festive "datėlindjen" e krijimit tė kėsaj shoqate, por, me kėtė rast edhe pėr tė mbajtur gjallė frymėn e traditė, kulturės dhe vlerave mė tė bukura kėsaj krahine.
Nė ceremoninė e organizuar me kėtė rast, e cila kėtė vit pėrkon edhe me 100 Vjetorin e Pavarėsisė sė Shqipėrisė, ditėn e shtunė nė mbrėmje, nė Bronks- Nju Jork,"Maestro's Restaurant", morėn pjesė disa qindra vetė, anėtarėt e kryesisė sė kėsaj shoqate dhe familjet e tyre, pėrfaqėsues tė shoqatave e organizatave tė tjera, aktivistė e veprimtarė tė dalluar tė komunitetit.
Duke i uruar 4- Vjetorin e krijimit tė Shoqatės " Rugova", folėsit qė pėrshėndetėn festėn e rugovasve, uruan pėr suksese dhe pėrvjetorė tė tjerė mė tė suksesshėm. Pėrshėndetėn me kėtė rast kryetari i Vatrės, Dr. Gjon Buēaj, zoti Rifat Drenaica nga shoqata Drenica, si dhe zotin Mark Gjonaj, kandidatin demokrat, i cili nė zgjedhjet e 6 nėntorit mund tė jetė zyrtari i parė shqiptaro-amerikan i zgjedhur nė Asamblenė e Neė Yorkut nė Qarkun 80-tė. Pikėrishtė, aty ku kandidati Gjonaj pėrfaqėson edhe shqiptarėt lagjet mė tė populluara prej tyre: Pelham Parkėay, Pelham Gardens, Allerton dhe pjesė tė Bedford Park.


(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė mėrkurėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsitė e abonimit janė nė Zvicėr e Gjermani.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Diaspora