Diaspora

"Po ua japė besėn, se askė para meje nuk do e lė me dalė nė luftė"

Bota Sot | 22.10.2012 19:06
"Po ua japë besën, se askë para meje nuk do e lë me dalë në luftë"

Njė ditė shtatori unė isha nė vizitė tek njė shok i imi nė TIĒINO tė Zvicrės. Dua tė cek se ishte takimi mė i dashur dhe i pa harruar nė jetėn time, i cili mė ndjek nė ēdo hap, ėshtė takimi me intelektualin, veprimtarin, humanistin (tani dėshmorin e Kombit ) Agim Ramadani. Citojė fjalėt e Tij: Po ua jap BESĖN se kend para meje nuk do e lė me dalė nė luftė..., unė para e ju pas meje”. Kurrė mė parė si kisha dėgjuar ato fjalė, nga askush, nga asnjė lider deri nė ato momente. Ne ishim mėsuar tė dėgjonim fjalėt: Ju shkoni nė luftė, se ne jemi tė nevojshėm pėr grumbullimin e t’hollave apo diēka tjetėr. Nga diskutimi i Agim Ramadanit, mbeta i mahnitur dhe i stėrkėnaqur. Kėshtu e filloi bisedėn mėrgimtari Hasim Kryeziu.
Miku im qenka pak e vėshtirė tė flasėsh pėr veten, por pėr pak ēaste po bėjė pėrpjekje qė ti pėrgjigjem kėrkesės suaj.
“O burra unė jam nisur pėr luftė: Kush do le tė vij me mua”, kishte thėnė Agim Ramadani. Nuk thuhet kot se zviceranėt mė sė shumti nė jetė e ēmojnė punėn, sepse me punė sistematike nė vazhdimėsi, ata kanė arritur, shkallėn mė tė lartė tė zhvillimit industrial, ekonomik, historik, bujqėsor, kulturor, arsimor… etj. nė Europė dhe botė.

(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė martėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsitė e abonimit janė nė Zvicėr e Gjermani.

Komentet

Komente (5) | Kthehu

LAVDI Komandantit Agim Ramadani dhe gjithė atyre qė me dashyrinė qė e kishin ndaj atdheut nuk ju dhimt jeta.LAVDI,LAVDI,LAVDI.

Mitrovica @ 25/10/2012 00:14

o komentues te nderuar ky njeri nuk ka pas lidhje me te gjith luftetaret e lirise dhe me ua tregue thenjet e tyre para se te shkojn ne luft... ky zoteriu ka qene i lidhur shoqerisht apo familjarisht me agimin dhe i ka degjuar thirrjet e tij qe ka ba... andaj mos e gjykoni njeriun se ky nuk mendon keq per luftetaret tjer, ky e tregon fjalet qe ka fol agimi, milaim zekani flet vetem per fehmi e xheve lladrovcin, por ate kurkush nuk e kritikon pse nuk flet edhe per luftetare te tjer..tung klm

Nipi Nipit,Salzburg @ 24/10/2012 23:33

Nuk bahet hesap lufta poqese shkon veq ti derisa familjen i ke ne te sigurt. Une, sikur te isha ne zvicer e te isha anonimus per serbijen e posaqerisht po tia kisha nderrue edhe emrin vedit, si shembull, arusha, devja, xharpri etj. Ateher ska kompjuter i shkaut i cili do te me binte ne fije. Por fati nuk e deshti, se shumkush sdo pritonte me luftue por kto kushte kto rrethana dhe kto mundesi.

rrapi @ 24/10/2012 14:37

Besnik Llapotinca: Komenit yt esht 100% i drejt se ky njeri po mundohet me ly me qakune A.Ramadanit. shtrohet pytja perqfar arsyje nuk e ndjeke ti Agimin

arsil_Peja @ 24/10/2012 10:29

Pėrse mor zotėrote, njė here duhet tė mendosh dhe jo vetėm njė herė e pastaj tė lėshosh rrena tė tilla. Fehmi dhe Xhevė Lladrovci apo Ismet Jashari (komandant Kumanova) dhe me qindra tė tjerė i bėnė thirrjet e tilla. A nuk ėshtė Fehmiu me Xhevėn qė nuk e lėshuan frontin deri nė flijim, pra ai qė bėri thirrjetė shkojmė prapa Tij, apo nuk ėshtė Komandant Kumanova qė i la tė pesė vajzat bonjake dhe ate nė kantonin Vaud tė Zvicrės dhe i ftoj djemtė e vullnetit tė mirė qė tė shkojnė pas? Mosni ju lutem mosni. Unė pėrkulem para tė gjithėve si A. Ramadanit dhe si tė tjerØve qė e lan familjen dhe punėn nga diaspora dhe iu bashkangjitėn radhėve tė luftės ēlirimtare. Pra nuk ėshtė ma i madh Agimi se Salih ēeku apo se F. Ladrovci dhe po e pėrsėris se tė gjithė bėnin thirrje "Eni pas nesh, se atdheu po digjet". Lavdi tė gjithėve.

Besnik Llapotinca @ 23/10/2012 13:18