Diaspora

Riza Budakova: Pas shiut dalin gjithmonė zvarranikėt!

Bota Sot | 21.10.2012 18:46
Riza Budakova: Pas shiut dalin gjithmonë zvarranikët!

Nėse i referohemi thėnies sonė “Njė jetė kushtuar lirisė”, organizatorit atėherė duhet tė mburremi dhe ta pėrshėndesim kėtė akt, pėrkatėsisht Shoqatėn “Faik Konica” nė krye me z .Genti Meta, ambasadėn tonė nė krye me Ilir Dugollin, si dhe pjesėmarrėsit nė krye me familjen Hadri. Sa i pėrket lajmėrimit dhe mesazheve qė i ka dėrguar bie fjala z.Milaim Blakaj janė diskutabile dhe tė qėllimshme duke seleksionuar sipas shijes dhe kapacitetit tė tij! Dikujt po e dikujt jo! Qysh po thua Lala Kros: Vet fol e vet vulos»! Mendoj se ka qenė skandaloze mos thirrja bie fjala e bashkėpunėtorit mė tė afėrt z.Riza Budakova, Hajrullah Akturku, Idriz Basha i Novosejt, familja e Agim Radoniqit, pėrkatėsisht vėllai i tij Qazim Radoniqi qė jeton e vepron nė Elbasan, z.Hana Ebeling, mikesha e tij dhe njė mike e popullit shqiptar, pra shokėt mė tė ngushtė tė tij dhe pse jo edhe autorin e parė tė librit “Ēeta e Brukselit”, z. Halit Elshani.

(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė hėnėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsitė e abonimit janė nė Zvicėr e Gjermani.

Komentet

Komente (59) | Kthehu

Besa po m'vjen boll keq qi nuk e kam pa ket shkrim qi n'fillim. E ka lexu bota tane dhe u asht dasht me reagu, por kah an tjeter mir kam ba sepse dhi ti je ktu me na e mes nesh halit! T'respektoj sepse ke dhan mendimin tand e kjo asht normale! Nuk pajtohna me ty me gjuhn e perdorur dhe pse nuk ke kan i qart per randsine e punes bame e as per miirsin e saj. Nuk pajtohna me ty sepse ke permend dhe shok t'tute e t'mit me emna e kjo nuk ban! Kush ma shum e kush ma pak ka ba pun per kosov Halit, andaj ku shkrim nuk ka pas nevoj me u ba, ose me kane ma i sakte, nuk ka pas nevoj me u ba ne at forme!

Emigranti @ 12/11/2012 13:52

Ti thue qe pllaka ka dasht me kan paralel, une them qi ti je gabim. A ke shku me pyt nonjiher n'komune se cka jane rregullat per kso punsh? Jo halit nuk ke shku, se t'kishe shku nuk mujt me fol ne ket menyr! Ti thu se n'pllak duhej vendos "Hero i Kosoves", un then qi kte pun e ka ba Ibrahim Rugova dhe Peja! Ti thu genti e ka falenderu bacen riz, un them qi ky Genti ka fanlnderu gjith ata qi kan punu dhe luftu qofte me enverin, qofte me tjere. Ti thu qi baca riz nuk mujt me u injoru, une t'kujtoj qi vet ti thu qe Genti Meta e ka permend dhe i ka dha fjaln (ket nuk e thu po ta kujtoj un, se baca riz ka fol at dite e mos me dasht organizatort nuk bahej ajo pun). Ti thu pune e mir asht ba, por mujt me u ba ma mir! Un them se kush ban pun qi i mbet historis ban punt'mire. Ti thu qi ke ba ni liber dute per enverin me mbush do boshlleqe e harresa, un t'pergjegjem qe dhe ti paske harru pra do gjana te i pari!

Emigranti @ 12/11/2012 13:46

Genti ka ni qendrin shum t'mir se kur asht informu per do burra i ka falnderu dhe lavdru. Ajo pllak asht pak dhe vepra e tij dhe bravo ni cuni t'shqipries qi ka ba punt tona. Se na folim po pak pun bajme he burr. Andaj prap e lavdroj se pasi ka lexu shkrimin nuk ka reagu, por ka than. Une jam nise me e nderu enverin dhe me an tij me nderu gjith ata qi luftun e dhan jeten per vatan. A edin si tha at dit halit. Ai tha qi kosova asht niher e imja dhe pastaj e juja. Kuptoje mir ket halit, se kjo asht fjal e madhe. Ni djale i ri prej shqipnies, prej mallakatret thot qi kosova asht e imja. A nuk asht kjo kauza per t'cilen luftoi enveri? A nuk asht kjo gjaja ma e bukur qi duhet me e thane cdo i ri sot halit? falnderoje pra dhe at djale per ket pun dhe shko lajmerohu me ta se ndoshta mson do gjana per ket pun.

Emigranti @ 12/11/2012 12:57

Tash kam dhe ni gja dhe due me u nda me ty shoqnisht halit, se kena me u pa dhe bisedu, por jo vetem un e ti, por krejt do burra t'asaj e ksaj kohe. Kena me thir dhe do burra tjere qi nuk jan dakord me njani tjetrin, me i analizu me dokumenta do gjana. Ket pun nuk do e lem me kaq se ash ba publike pa u fol n'od t'burrave. Kena me thirr dhe ajshen e cikn e saj teutn, dhe ambasador dugollin. Tash duhet me verifiku do gjana dhe per at gjermanen sepse niher ajo ka kan dijeni, shko pyte, t'pllakes dhe dy mos ta shkruj ktu ajo vet ka dasht mos me ardh per aresy qe ti ndoshta i din ma mir se un! Apo gaboj i dashtun bashkatdhetar?

Emigranti @ 12/11/2012 12:52

Po mor burr, ke tana drehtat me shpreh mendimet tuja, per ket respektoj cdokand un se nryshe nuk shkon kjo pun. M'bahet qejfi qi ti ma n'fund ke pranue qi kjo pun asht pun e mir. T'kuptoj un ty kur thue qi ta ka desht zemra me kan aty, por ti a nuk u lajmrove me bacen riz e t'shkonit bashke? Tash ke perparu e ke fol siq duhet, se cdo shqiptari i dhem zemra per atdhe burr, por duhet me pranu dhe qe titlli i shkrimit nuk asht si duhet. Ni pun e mir lavdrohet e pastaj sugjerohet, jo t'thiren krejt zhapina, se zvarranik e kan ba ata t'gazets se ti ke shkrujt zhapinat. Due me than qi morali asht nilloj si per ty dhe per mu halit. Ma ke ba vrejtje qi t'thirre "bre", un po t'baj vrejtje se fjale zhapina asht shum ma teper nancmuse se fjala "bre"!

Emigranti @ 12/11/2012 12:49

E pa besueshme por wshtw e vertwt se edhe nw Enciklopedin e fundit wshtw shkrue se gjoja Enveri ka vdekw nw njw akcident wsht bwrw atentat mbi Enver Hadri !Kjo nuk wshtw demantue nga as kush edhe pse Prof.dr.Haki Kosumi dhe Une ia kemi dergue biografinw e Enver Hadrit Keshillit redaktues tw Enciklopedisw nw Tiranw.E kam njoftue familjwn,shokwt dhe as kush nuk ka reague gjerw mw tani.Ky wshtw edhe njw shembull i fatit tw historis i nderuari MergimtarUne i vlersoj sipas kutit tim dhe jam i bindur se jam ne vijwn e duhur.Une ēmoj punwn e berw nga ana e Shoqatws Faik Konica ne krye mw Genti Meta,por kam tw drejt edhe tw shfaq mospajtimwt se ka mujt tw bwhwt edhe ma mirw.Pse nuk wshtw berw njw konsultim ma i gjerw se si dhe ēka duhwt tw permbaj-shkruhet nw at pllakw !Jo une vlersimin e Gentit e kam ēmue dhe ajo te jep me kuptue se Riza Budakova wshtw i njohur si shoku ma i ngusht i Enver Hadrit.Ai me ket u ka berw me dije se Riza nuk ka mujt te lehwt anesh,tw injorohwt.H

Haliti @ 12/11/2012 12:17

Edhe njw here po tw falenderoj qe po e ēmon punwn time me zbardhjwn e veprimtaris se ndritshme tw Enver Hadrit.Pajtohwm se ajo punw wshtw detyrw edhe patriotike.Jo qe mburrwm por mendoj se jam edhe shumw modest.E dij se e verteta ka diapazan edhe ma te gjerw,por une e kam berw edhe librin e dytw nw mbshtjet dhe plotsimet e saja.A ka qenw e domosdoshme dhe e mire qe keto dy libra tw jen se paku prezent at ditw.Une e kam thanw at qe wshtw desht dhe kjo wshtw e drejt e imja.Ju nuk keni tw drejt ti shtremroni pretendimet e mija.Une qendroj pran asaj se : Pllakat eshte desht me qenw paralel,Mbishkrimi eshtw mirw,nwshkrimi nuk wshtw sepse :Edhe Faiku edhe Enveri kanw qenw publicista dhe gazetar.Pwr Faikun eshte shkrue,per Enverin jo,Pwr Faikun eshtw shkrue se ka qenw Fondator,edhe Enveri ka qenw,por nuk i wshtw shkrue.Kaptinw e veēant wshtw pse nuk wshtw shkrue Hero.Pse nuk wshtw shkrue vdekja e tij nga nje atentat ne pabesi dhe me tradheti.H

Haliti @ 12/11/2012 12:15

Un nuk due me shkrujt e t'hap krejt gjanant se ato nuk jan pune e ime, por ndim e kuptom si burr malsiet e si shqiptar. Ndim si njeri qe m'dhem zemra per atdhen tim. Kjo pun i shton vlerat krejt lufts bame ktu n'diaspor, ti shton bash dhe ty vlerat halit, por jo duke shkrue n'at menyre. Ka vec ni njeri q'ka dal kundra ksaj pllake e ky deri tash, t'pakten publikisht je ti! Nuk t'shkon kjo gja i dashtun bashatdhetar. Kjo u ba per 100 vjet pavarsi t'shqiptarve halit, e besa mir boll asht ba! Ather nse don me ba gjana tjera baji dhe na t'gjith do jemi aty, por ama ba gjana t'mira e leni tjeret flasin per ty e jo ti per veten!

Emigranti @ 12/11/2012 12:10

Andaj pranoje qe titlli i shkrimit tand asht i padrejt, pranoje qi ato njerz te rinj, t'ardh ktu n'belgjike von ka ba pun t'mir e t'lavdrueshme. Mos ma merr per keq halit, por ty nuk t'shkon t'shash pllakatin perkujtimor t'enverit! Nuk t(shkon se je shqiptar, se thu qi ke luftu per kosov, thu qi ke ba vepra per t'nderu enverin. Je shqiptar vlla, sje shka! Ty nuk duhet me t'dhamun syr, por me ndrite zemra kur enverit n'mes t'europes i vendosin ni pllakat universal. Nuk me thue se ti e ke njoh enverin. A do t'ishte kunder ky vizionar me tekstin e pllaks halit, apo nese t'kujtohej thoshte qi nuk ka randsi kush punon e lufton randsi ka Kosova?

Emigranti @ 12/11/2012 12:06

Ka dy, tre gjana qi due me ti than i dashtun bashkatdhetar. Nese ti je merzit pse nuk t'kan thir kjo tjeter pun asht, por qi ti te shruesh e ulsh ni pun ta tille nuk asht mir besa. Konica nuk e ka ngrit veten vet, e ka ngrit historia dita dites, siq po ngrit sot Enverin. Duhej ba ajo pllak, e mir asht ba, ket duhet me e pranue, se e ka pranue baca Riz at dite (e ke t'rregjitrue apo jo) dhe ti thue qi ke shkrujt n'baze t'thanave tij. Duhet me pranue qi Enveri u ba i preferue nga nderkombtart se ishte jo vetem luftar i kosovs, por se qe i mencm dhe krijoi Komitetin e t'drejtave t'njerit. A t'kujtohet ty ose bacs riz (jo shab shkupit se ai ska kan ktu) se si thoshte enveri? Pa zyr, pa telefon, pa institucion nuk kena me ba gja! Kjo pra asht historia e komitetit. Ky komitet ka kuq boll njerz e ka ba boll pun. Ky komitet ka kane per drejtat e njerit n'kosove ne nji moment kur aty vriteshin njerzit tane. Ky komitet ka hap dyrt e evrops per na , andaj pranoje qi pllaka asht shum mire!

Emigranti @ 12/11/2012 12:02