Diaspora

Reportazh: Njė pjesė e krenarisė gjithėshqiptare u vendos nė Grac!

Bota Sot | 21.10.2012 18:44
Reportazh: Një pjesë e krenarisë gjithëshqiptare u vendos në Grac!

Shqiptarėt patėn fatin tė jenė krenar me shumė emra tė mėdhenj tė arteve tė ndryshme, por edhe tė jetės, por krenari tė veēantė dhe shumėdimensionale pėr neve ėshtė qė nėna me famė botėrore, nėna qė fitoj zemrat e njerėzimit me veprat e saj humanitare, ishte shqiptare.

Njėqind e dy vite mė parė, me 26 gusht 1910, lindi njė grua, e imėt nė trup, por e madhe nė shpirt e nė zemėr, qė pėr shumė njerėz nė botė sot njihet si e shenjtė. Nga tė gjithė njihej me emrin Nėnė Tereza. E lindur nė trojet shqiptare, por pjesėn mė tė madhe tė jetės e kaloi nė Indi. Shumė shpejt ajo do tė bėhej simbol i dashurisė pėr tė varfėritė, tė sėmurėt dhe tė vetmuarit. E nderuar me ēmimin Nobel pėr humanizėm, e lumturuese nga Papa Gjon Pali i Dytė, ėshtė vetėm kjo Nėnė Shqiptare.

Kėrkesa pėr vendosjen e shtatores sė Nenė Terezės nė qytetin e Gaz-it ėshtė bėrė nga komuniteti shqiptarė dhe shoqatat qė veprojnė aty, shumė mė parė. Shoqata me tė njėjtin emėr me kryetarin e saj Martin Marku kishte bėrė kėrkesat me kohė pranė organeve austriake. Martin Marku kishte harxhuar shumė mund dhe energji, pėr tė kėrkuar ndihma materiale, pėr realizimin e kėtij projekti. Me rastin e 100 Vjetorit tė pavarėsisė sė Shqipėrisė, shtatorja e Nėnės Terezė zuri vendin nė oborrin e Kishės Katolike Kalauer nė Kalauerstrasse nr. 52 Graz.

(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė hėnėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsitė e abonimit janė nė Zvicėr e Gjermani.

Komentet

Komente (105) | Kthehu

Vazhdim Poi akuzoni per mospune dhe mosperkrahje! Ndersa pranija e tre(3) zyrtarve te shtetit ju demanton!!! MOS keni pritur qe zyrtaret Jan Ndertimtarė apo Skulptor!!! qfar Anomalie Me vemendje ikam degjuar fjalimet e zyrtarve te nderuar me as njė fjalė skan tentuar qe meritat tja veshin vetes por per kundrazi ishin teper modest. Sau perket kungjave ose te mjaftojn 2 ose sdin Te numrosh sepse ne Foto jan ma teper qe kishin met kry pune edhe ne shtepi!!!!

Malsori @ 27/10/2012 10:24

@Bedi, ndoshta ata te Shoqates jane 'tranu' per me ju ardh perfaqsuesit, disa te tjere qenkan ‘tranu’ pse paskan ardh (shih postimet), por ata duhet me ardh sic e ka rendi... nuk kane qene te ftuar ne darsem per te shikuar valle! Eshte e natyrshme per te deshiruar ardhjen dhe pranine e tyre ne aktivitete. Organizatoret nderuan perfaqsuesit me ftesen e me punen. Perfaqsuesit nderuan me ardhjen. Por perfaqsuesit kane obligime... Ata me pas dijen per punen e vet kishin kerkuar takime me perfaqsues te Steiermarkut e te Gracit, kishin falemnderu e inicuar ndonje pune tjeter... po cka po te flas ty, ketu? Ata nuk kishin marr as perkthyes? As keshilltari i MD nuk perkthente(!)... Po veq me e pa kerku prej studentave, 10 i kishim gjet... por keta nuk i dojne ne aktivitet (asnjera pale). Ndoshta qe mos tshihet sa te dobte jane (gjuhe, organizim,etj), ndoshta per te kursy/ruajt meditjet... @medi, kjo nuk eshte ligjerate, por ABC-ja e marredhenieve ndershtetrore, qe mesohet ne fillore. KLM

gracjani @ 27/10/2012 10:17

Per GRACIN e Per Gracianet !!! Ore t'pa bes i keni ftuar njerzit ju kan ardhe kane nderuar vehten dhe Nobelisten tonė e tash poi shani!! Pabesi ncncbc Poi akuzoni per sjellje dhe "mos dije" ndersa po harroni qe musafiri nuk cakton rregulla por " nikoqiri bekperbysur" ore injorantė! Unė isha i pranishem dhe pashe burra shteti shumė te matur e dinjitoz. Po

Malsori @ 27/10/2012 10:14

Po si more nuk ju vjen marre, pasha zoten jeni ba krejt qafira! Nuk po mujn me i ba shtatore Nanes Tereze, as ne Gjakove e as ne Shkoder, e kjo mergat me ndihmen e kishes se nderueme te Gracit e bani. Ku ka ma mire more, se me te nerue bota. Ju qe po e shani kete ndodhi, kaq te madhe e me vler, krejt te asaj fes tjeter jeni. Po pse ju vie inati, kjo eshte nana edhe e juve qe po shkruni keq. Po mire po jau bajne juve nga shteti , pse nuk jeni dal ne foto me popull bashke? Isa edhe Ibrahimi perdesusat qe ishin ooo, qafira!

Anton Andreu @ 27/10/2012 10:12

Per Nitin Ti ore analfabet edhe une isha i pranishem flm Miqve Austriak por falenderim zyrtarve Kosovarė te cilet tani me Jan Te deshmuar kombtarisht E sa per Ty pres qe ta falenderosh ambasaden Serbe sepse qenke serbofil!!!! Urime shtatorja.

Malsori @ 27/10/2012 09:26

Ju lumt juve ne Grac, Martin Marku, Niq Krasniqi, Pjeter Gjoni, Gjergj Simoni, Tome Pali, Anton Andreu e krejt si i keni emrat ju ne Gra. Aty ka pas shume njerez, miqt Austriak ku i keni ne Foto, popullata e Gracit ku eshte, na i kini qt vetem keta dy guxhumat ketu, kete Analfabetin nga Ambasada dhe rrugaqin nga Minsitria. I falenderojme edhe njehere krejt miqt Austriak, popullin qe ishte ne numer te madhe at dite ne Grac, Zoti i bekoft te gjithe ata qe jane ardhe me mene te mire, zoti ne ferre i qofte ata qe po na keshin!

NITI @ 27/10/2012 09:11

VAZHDIMI 2)te nderum komentus mos u bani sherbtor te Martin m...ite me shkru palidhje gjana qe nuk jan dhe me u munu e me i flliq familjet e nderume. Dijne qe po bahni sherbtor te nje njeri qe krejt tkqijat edhe poshtersinat e veta o munu me i mshef tuj nga mas ksaj permendorje. merrne e lexone deklaraten e kshillit organizativ prej 15 vetve edhe e dini se kush asht ky. po ju thanm per tdrejt tzotit se nqat tubim jan kan nja 80% njerzit jasht gracit, se qata ka mujt mi rrejt ky ....nqoftse doni me dit hala fakte shkrumni ne adresen temeqe poja shkruj redaksijes. Dijne o njerzi tmire se qyky "gracjani" asht i msheftun vet qyki fundrrina ...

Arbri,Linz @ 26/10/2012 21:51

VAZHDIM:ky njeri shqipfolsi martin,asht njeri qe nqdo neje e ne qdo ven i ka sha e i ka fy ushtart e UQK,se.ky i ka marren gjithmone naper goje me fjalt ma tposhtra institucjonwet e Kosoves.KEt njeri kshilli organizativ per permendoren e Nanes tereze e ka shkarku publikisht me komunikat ne gazete, por masanej ka intervenu prifti i kishes shqiptare qe asht mik i tijna dhe ai ka met aty. Ky njeri asht ai qe i ka vjedh ma shume se 20 mij ejro dhe i ka dhan karakter fetar Nanes tereze ngrac, per qata se kan lan institucjonet austriake me e qitun permendoren nqender tqytetit. E pom dhimni shume o njerz tmire te shtetit tone, se me kan keni pas pune. pom dhimni shume z.Makolli, e ti konzull Isa dhe tjert qe se keni dit me qfar tradhtari e qfar flliqsine kini pas pune. ai gjun gurin e mshef doren. ai sdin me shkrujt se i ka veqte 7 klas fillore po e ka pagu nojkan me ja shkru letren.vazhdon..

Arberi,Linz @ 26/10/2012 21:42

HAJ MEDET HAJ, ASNJA SKOKA MET I MIR, DERI QETASH KEN ME DIPLOMA TE BLEME E TASH KETA TE GRACIT KOKAN TAN ME SHKI. HYQMYRILAH; ELHAMDYRILAH, NA PASKA HANGER DREQI KREJT, ALLAHU NA NIMOFT, SE KEQ I PASKEM PUNT.

Kastriot Taraku @ 26/10/2012 21:39

E ni obligim njerzor dhe kombtar mbasi i lexova do shkrime ketu me i than edhe disa fakte tmiat.1)Mvjen shume keq qe maspari zyrtart e nderum te Institucjoneve tona e kan pranu ftesen e Martin markoviqit, pa e dijt se kush asht ai .Ky martin m..i asht qe shum vjet nsherbim tanmikut ton shekullor.Ky njeri asht kumar i zhivaleviqit e lukiqit.ky martin m..i asht antar i partis komuniste tgracit, qekjo parti ja ka dhan banesen.Ky martin m...i asht njeri qe e ka bajt me kerr tvetin konzullin e serbise dhe e ka qu qdo tdielle nmesha.qeky martini asht njeri qe i ka shit naper serbi ndihmat qe i ka marrun prej spitalit tgracit.kto ndihma(kreveta,kolica tinvalidve etj)i ka shitun nserbi me vlla te Rades, kumares tvet.vazhdon

Arberi,Linz @ 26/10/2012 21:27