100 – vjetori Pavarësisë, kremte e përbashkët shqiptaro-zvicerane - Bota Sot
100 – vjetori Pavarësisë, kremte e përbashkët shqiptaro-zvicerane

Diaspora

E shtunë, 27 gusht 2016

100 – vjetori Pavarësisë, kremte e përbashkët shqiptaro-zvicerane

Më: 20 tetor 2012 Në ora: 18:29

Një ndër parullat e demonstratave popullore kundër diktaturës më 1991 ka qenë: ta bëjmë Shqipërinë si Zvicra. Zvicra është shoqëri e vlerave dhe një mike e çmuar e shqiptarëve.
Pos kryebashkiakut të Tiranës, aty ishin edhe kryetarë e tri komunave të Kosovës: Pal Lekaj (Gjakovë), Agim Lekaj (Podujevë) dhe Naim Ismajli (Shtime), si dhe përfaqësuese subjektesh zvicerane e shqiptare në mërgatë, si dhe përfaqësues të bashkësive fetare, por edhe figura të njohura arti, kulture e sporti nga radhët e shqiptarëve dhe miqve zviceranë.
Manifestimi ishte pak sa më i veçantë nga fakti se në krye të organizimit ishte pala zvicerane, duke filluar nga konsulli i nderit i Shqipërisë në Zvicër, Edwin Rüeg, i cili bashkë me ambasadorin Mehmet Elezi qenë në ballë të organizimit dhe të pritjes, ndërsa që vulë tubimit i dha edhe kryetari i Parlamentit të St. Gallenit Felix Bischofberger, i cili jo vetëm që përgëzoi për festën, por që me një dozë humori e bëri atmosferën edhe më miqësore. Ai futbollistët e shquar shqiptarë në Zvicër, i përshkroi “me rrënjë shqiptare, e që paraqesin edhe “lajme të mira për shqiptarë” në shtetin helvetik.

(Tekstin e plotë mund ta lexoni të dielën në publikimin e shtypur të gazetës kombëtare “Bota sot” botimi i Diasporës – Perëndimit)

Abonohuni në gazetën “Bota sot”. Mundësitë e abonimit janë në Zvicër e Gjermani.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test