Diaspora

100 – vjetori Pavarėsisė, kremte e pėrbashkėt shqiptaro-zvicerane

Bota Sot | 20.10.2012 18:29
100 – vjetori Pavarësisë, kremte e përbashkët shqiptaro-zvicerane

Njė ndėr parullat e demonstratave popullore kundėr diktaturės mė 1991 ka qenė: ta bėjmė Shqipėrinė si Zvicra. Zvicra ėshtė shoqėri e vlerave dhe njė mike e ēmuar e shqiptarėve.
Pos kryebashkiakut tė Tiranės, aty ishin edhe kryetarė e tri komunave tė Kosovės: Pal Lekaj (Gjakovė), Agim Lekaj (Podujevė) dhe Naim Ismajli (Shtime), si dhe pėrfaqėsuese subjektesh zvicerane e shqiptare nė mėrgatė, si dhe pėrfaqėsues tė bashkėsive fetare, por edhe figura tė njohura arti, kulture e sporti nga radhėt e shqiptarėve dhe miqve zviceranė.
Manifestimi ishte pak sa mė i veēantė nga fakti se nė krye tė organizimit ishte pala zvicerane, duke filluar nga konsulli i nderit i Shqipėrisė nė Zvicėr, Edwin Rüeg, i cili bashkė me ambasadorin Mehmet Elezi qenė nė ballė tė organizimit dhe tė pritjes, ndėrsa qė vulė tubimit i dha edhe kryetari i Parlamentit tė St. Gallenit Felix Bischofberger, i cili jo vetėm qė pėrgėzoi pėr festėn, por qė me njė dozė humori e bėri atmosferėn edhe mė miqėsore. Ai futbollistėt e shquar shqiptarė nė Zvicėr, i pėrshkroi “me rrėnjė shqiptare, e qė paraqesin edhe “lajme tė mira pėr shqiptarė” nė shtetin helvetik.

(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė dielėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsitė e abonimit janė nė Zvicėr e Gjermani.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Diaspora