Diaspora

Kur do tė arrestohen kriminelėt nė Kosovė?

Bota Sot | 19.10.2012 19:54
Kur do të arrestohen kriminelët në Kosovë?

Weingarten-Gjermani - Shumė dėshmitarė tė cilėt disponojnė informacione tė sigurta pėr vrasjet, qė kanė ndodhur nė Kosovė (por, edhe jashtė saj) pėrkundėr dėshirės sė tyre tė madhe pėr ta treguar realitetin ata heshtin. Pyet ndokush pse heshtin?! Po si mos tė heshtin, kur njeriu, i cili tregon-dėshmon, informon pėr tė gjitha ato qė kanė bėrė kriminelėt, para syve tė tyre, sulmohen, jo vetėm me fjalė, por u rrezikohet jeta atyre dhe familjeve tė tyre. Pra, thėnė shkurtė dėshmitarėt nė Kosovė nuk kanė kurrfarė mbrojtje e sigurie nga institucionet shtetėrore tė Republikės sė Kosovės. Ditėve tė fundit, gjithnjė e mė tepėr po flitet si nė mediat e shkruara po ashtu edhe ato elektronike se sė shpejti do tė arrestohen tė gjithė kriminelėt, ata qė nė mėnyra tė ndryshme i nxitėn, u ndihmuan apo morėn pjesė nė vrasjet e veprimtarėve (para, gjatė dhe pas luftės) tė LDK-sė. Nė mesin e tė vrarėve janė: Enver Maloku, Xhemajl Mustafa, Komandant Drini, Kolonel Ahmet, Krasniqi, Kolonel ,Tahir Zemaj, Bekim Kastrati, Bardhyl Ajeti, etj.


(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė shtunėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsitė e abonimit janė nė Zvicėr e Gjermani.

Komentet

Komente (8) | Kthehu

Sa tė ėshtė SHIK-u nė qeveri dhe nė kuvend,kurr nuk do t,i zbulojnė vrasėsit pasi ata janė vet vrasėsit !

IKRASNIQI @ 23/10/2012 10:31

Pėr vrasjet qė janė bėrė gjatė dhe pas luftės (kuptohet vrasje tė shqipėtarėve) dihet se "meritė" e kujt ėshtė. E askujt tjetėr pėrpos zalloganave (loparėve), nuk ėshtė aspak vėshtirė me gjetė njė apo mė shumė pėr ta vrar dikend, ju lutemi shkoni nėpėr fshatra dhe aty gjeni njerėz primitiv tė klasės sė parė. Kurse po kėta tė njėjtit paraqiten patriota dhe lavdohen pa fund pėr gjoja traditėn familjare tė tyre. Pėr fat tė keq tė kėtij kombi, keni mbet histori e zymt e kėtij kombi, fėmijėt tan ska qka tė mėsojn pėr historin e dekadave tė fundit, vrasje, likvidime, uzurpime, torturime etj nga i yti (zallogana/loparė). As armiku (serbi) nuk na ka bė mė keq, aq tinzarė jeni dhe tė pabesė qė duhet tė ju vi turp, por turp nuk keni, jeni ata qė jeni njerėz pa kulturė dhe pa rrahmet.

trojani @ 21/10/2012 17:28

edhe ldk-ja nuk esht e paqt hiq ata e din ma mir

baca xhaf @ 21/10/2012 13:27

Ne ket foto mungojn edhe shum figura e bashkeluftetare e bashkemendimtare te tyre qe sjan ne ket foto, nga drenica edhe dy figura shum te fuqishme te luftes nuk jan ketu Idriz rreci llaush ish kryetar i LDK skenderaj i zhdukur ne luft edhe Ismet rrahmani nga Aqareva e skenderajt ish drejtor i shkolles i vrar mbase shpine me dy plumba gjat luftes me 27 gusht 98.

haliti @ 20/10/2012 22:53

Deri sate Eshte ,kryeministri Hashim thaqi,kurr nuk Kane me u Zanen vrasit e njerzve te LDK. Ase Mose Pritni Ase kushe, e nese e marrin ne dor qeverine Vetvendosja, jave dhash nji bese se Kane mej treguen edhe endrrat se qka kan paun, e lema Atom vrasje qe ikan Baune. PDK me Hashimin Thaqin,dhe Xhavit Halitin e Disa tjer.

Hashim Osmani vrelle @ 20/10/2012 21:29

enderuara redaksi e BOTES KOMBETARE bota sot.asht shum kallai te gjinden kriminelet.ket duhet me vendosmeri kryesia e ldk-se ta merr parasysh.per ndryshe kur kjo parti bashkpunon me kriminela atehere kurr nuk dote zbulohen.por ne qoftese per hir te se vertetes dhe per hir te atyre qe u vran pa meshir vetem pse ishin njerzi intelektual dhe struktura te LDK_se duhet te behet kjo pun e madhe ne parlamentin e kosoves dhe pa hezitim SABRI HAMITI ISA MUSTAFA DHE ISMET BEQIRI DUHEN TA DRISIN ZERIN MER KTO VRASJE POLITIKE NGA KRIMINELET QE SOT JAN BER POLITIKANA ME DIPLLOMA TE VJEDHURA.RRESPEKT PER KET GAZET KOMBETARE DHE PER KET REDAKSI TE NDERUAR

berisha-lugu baran @ 20/10/2012 11:25

Mendoj se Ata /Ato qe e thon te verteten Jan te mbrojtur nga ZOTI. Ndersa Ata /Ato qe e din te verteten dhe nuk e thon mendoj se me kohen ndergjegjeja do ti vret. Asgje te vdekurit nuk i kthen me ne Jete, por e verteta do te i ndihmoj te Gjalleve dhe me siguri do te ndikoje qe kurr me mos te ndodhin vrasjet ne pergjithesi. Kan then se gjaku nuk humbet, por me siguri jan nisur nga parimi se Gardhi ka sy e muri ka vesh..Por mungon ndergjegjeja. Drejtesia eshte vet ZOTI. dhe Ai person qe mohon drejtesin ka mohuar vet Krijuesin e Tij. Kam frige qe mos te behen shpifje sikur njeri qe ju thot shokeve :Sa te mire ishin Tollumbat ne Stamboll !shoket i than po si e din Ti qe kurr nuk ke ken ne Stamboll..Ai u pergjegj. Baba ka ken dhe i kishte hanger..Si duket as baba i tije nuk i kishte hanger por i kishte ndegjua disa Shqiptar duke dal nga embeltorja duke i then njeri tjetrit se kishin ken tollumbat e mire!

Atdheu @ 20/10/2012 01:27

po bolle veshtire asht, gjysa e parlamentit duhet me shku ne burg ateher.

filipi @ 19/10/2012 23:01