Diaspora

Dy fjalė nga mėrgata

Bota Sot | 18.10.2012 19:18 • Miradije Gashi
Dy fjalë nga mërgata

Sado tė flasėsh e tė shkruash pėr mėrgatėn shqiptare tė plotė se jep dot asnjė shkrim e asnjė diskutim, pasi te ēdo e thėnė tė mbetet diēka e pathėnė, te ēdo e shkruar tė mbetet diēka e pashkruar dhe nuk mundemi kurrė ti pėrfshijmė tė gjitha peripecitė e jetės ndėrmjet tė kaluarės dhe tė tashmes me shpresė pėr tė ardhmen. Kur kujtojmė historinė e mėrgatės sonė mbushur plot mall e vuajtje, plot dhimbje e zhgėnjim ėshtė e pamundshme pėr t’ia gjetur njė pėrgjigje nga ndarjet tragjike qė pat brezi tė cilin fati e pėrplasi politikisht nėpėr skaje tė historisė sė shekullit qė lamė pas. Jeta shpirtėrore e mėrgimtareve tanė ėshtė tortura plot dhembje, ėshtė drama e emigracionit masiv qė ata kaluan pėrtej vatrės, pėrtej atdheut, pėr tė hyrė nė mes tė vetmisė e mallėngjimit. Mėrgimtaret shqiptarė shumica prej tyre kanė lėnė pėrgjysmė punėt, mėsimet, studimet dhe janė detyruar tė gjejnė strehim nė ndonjė vend perėndimor ku pėrherė do kanė preokupim barrėn e dheut t’huaj, kulturėn e huaj e shumė faktorė qė rėndojnė mbi jetėn e kurbetit si: nostalgji e mall pėr Atdhe, pėr vendlindje, pėr familje e qė vėshtirė mundė tė kuptohet nga kėndi i atyre qė nuk e kanė provuar njė gjė tillė. Shqiptarėt njė pjesė e tyre edhe pse fati i degdisi larg atdheut, gjithnjė i qėndruan afėr pėrkatėsisė se tyre, afėr mitit tė tė parėve e tokės stėrgjyshore, kurrė nuk u verbėruan pėr t’marrė traditat e tė huajit por gjithmonė nė ēdo fjalė e nė ēdo shkronjė pėr sot e mot nė zemėr kanė atdheun e shtetin e bashkuar. Ndjejmė gėzim dhe jemi krenar si asnjė here mė parė, se ēasti suprem i ėndrrės qė do tė bėhet realitet pėr popullin tonė po troket, Nėntori po ofron dhe mė mbanė shpresa qė do tė jemi tė ndėrgjegjshėm pėr rėndėsinė e kėtij kapitulli shumė tė lartė. Triumfi i kėtij pėrvjetori do tė jetė i shquar pėr trojet tona duke i kthyer tė gjithė shqiptarėt nė gjeneratorė tė bashkimit. Atdheu ynė ėshtė i shenjtė dhe tė shenjtė janė t’gjithė ata dėshmorė qė ndryshuan fatin e vendit duke hapur rrugė dhe dyer tė reja ne kapitullin mė tė ri tė historisė se kombit. Sot duke e kujtuar tė kaluarėn, e kujtojmė me madhėshti figurėn trimėrore tė Heroit Kombėtar Gjergj Kastriot Skėnderbeun, i cili ushqeu qėndresėn e mbarė popullit shqiptarė, nėn udhėheqjen e kėtij kryetrimi me famė botėrore, shqiptarėt penguan vėrshimin e hordhive osmane. Pastaj kjo ide vazhdoi mbi supet dhe ndjenjat atdhetare tė plakut tė menēur Ismail Qemali, kur burri i kombit firmosė aktin historik mė 28 nėntor 1912, nė qytetin e Vlorės duke e sjellur kurorėzimin e formimit te shtetit tė parė shqiptar. Dėshiroj tė theksoj se ky vit duhet tė jetė pėr tė gjithė shqiptarėt vit shėrimi e frymėzimi, vit shprese e bashkimi. Asnjė parti, asnjė njeri nuk ka mundur tė bėjė gjė mė tė madhe pėr idealin qė ka ndierė pėr popullin e vet se sa lufta UĒK-sė, e cila i dha fund pushtimit mbi njėqindvjeēar, kėta njerėz janė kontribuuesit mė tė rėndėsishėm tė popullit, vepra e tyre shėmbėlleu ne aktet mė tė lavdishme ēlirimtare, duke kujtuar sakrificėn e tyre shpalosė e sheh vlerat e lavdisė nga burrat e dheut si Adem Jashari, Zahir Pajaziti, Agim Ramadani, Sali Ēekaj e shumė tė tjerė, tė cilėt nė pėrballje me armikun ndėrtuan kėtė epokė tė krenarisė kombėtare. LAVDI!

Komentet

Komente (7) | Kthehu

Saher qė hy ne internet, e lypi emrin e kesaj zonje, mbase rastėsisht ka botuar dicka te kėsaj natyre, me njė ngrohtėsi tė rrallė, paraqet aq fuqishėm, aq bindshėm dhe aq qartė tė gjitha vujtjet, dhe kėshtu po ndikon tek lexuesit, te paktėn mua me mbushė shpirtėrisht. Kėshtu po ndjej se rreh dhe vlon pulsi i fuqishėm i njė shpirti tė madh mėrgimtarje rreth ēėshtjes sonė shqiptare. Sa herė qė lexova diēka nga kjo autore gjithėnjė u mallengjeva o sa shumė. Lavdi Trimave. Hava Suedi

Hava @ 19/10/2012 23:30

Zonje,mike, moter, ky artikull na bėnė mė tė gjallė, mė tė fortė dhe shumēka po shohim e ndjejmė mė mirė. Lutem edhe ne me zemer, qe te sherohemi perfundimisht e te bashkohemi te gjithė. Reportazhi i juaj trokiti edhe ne Zvicerr erdhi si rreze dielli e u lexua me andje edhe nga vendasit tuaj, pra lavdi te gjithė atyre qe flijuan jeten per liri. Pershendetjet tona nga Berni.

Vendasit @ 19/10/2012 22:37

Pershkrimi i autores ėshtė i vėrtetė dhe real per mergaten, per shqiptarine, per uēk, per Skenderbeun, per Ismajl Qemajlin, Adem jasharin e te gjith trimat shqiptar. lavdi, lavdi, lavdi, urime urime.

Shqipe @ 19/10/2012 16:14

Pėrshtypja e parė, njė reportazh me shije letrare, nostalgjike, patriotikike. Urime autores dhe Lavdi te gjithe Deshmorve te Kombit ne Shqiperi e ne tere rruzullin e botes.

Hamide Qaushi @ 19/10/2012 12:23

Me vjen shume mire dhe e uroj autoren qė ka ngritur kete teme, shembull per te gjithe nga pak, sidomos per ata tė cilet jetojne larg Kosove.

Shpresa @ 19/10/2012 12:11

Zonja Gashi te lumte, shkrim me rendesi te veqante per te gjithe lexuesit. Dashuria e tille kombetare nuk shuhet me asgje. Lavdi Deshmoreve !

Kolegu @ 19/10/2012 12:00

Zonja Miradije Ju lumte per shkrimin. Lavdi Clirimtareve!

Miku @ 18/10/2012 22:23