Diaspora

DioGuardi: Fushatė e dyzuar pėr kandidatėt republikan e demokratė

Bota Sot | 18.10.2012 19:17
DioGuardi: Fushatë e dyzuar për kandidatët republikan e demokratë

NJU JORK CITY: Ndėrkohė, qė zgjedhjet pėr Shtėpinė e Bardhė, po afrojnė, sė bashku me ato zgjedhje zhvillohen nė tė njėjtėn ditė ( 6 nėntor ) pėr nė dy Dhomat e Pėrfaqėsuesve - Kongresin dhe Senatin amerikan, mbahen edhe zgjedhjet nė nivel lokal, bashkiak dhe shtetėror. Shqiptaro amerikanėt, lobi shqiptar nė Amerikė, por dhe disa grupe tė tjera, me interesa tė caktuara shqiptarėsh kėtu, po pėrpiqen tė tėrheqin vėmendjen e kandidatėve, si pėr president, kongresmen, senatorė dhe atyre lokal dhe bashkiak, duke u bėrė nė shumė raste, edhe ata pjesėmarrės nė veprimtarit e tyre pėr tė grumbulluar (para)fonde pėr fushatėn zgjedhore tė kandidatėve qė ata kanė zgjedhur.
Njė nga figurat mė prominente, tė kėtyre fushatave ashtu si dhe nė tė kaluarėn ėshtė ish kongresmeni republikan i Nju Jorkut, Joseph J. DioGuardi, Presidenti vullnetar i Lobit tė parė dhe tė vetėm shqiptarė nė SHBA, Lidhjes Qytetare Shqiptaro Amerikane, i cili ka zhvilluar disa takime pėr tė mbėshtetur fushatėn e kandidatėve republikan e demokrat nė Nju Jork.


(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė premten nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsitė e abonimit janė nė Zvicėr e Gjermani.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Diaspora