Diaspora

Shkollat shqipe plotėsuese edhe nėpėr Amerikė

Bota Sot | 16.10.2012 18:56
Shkollat shqipe plotësuese edhe nëpër Amerikë

Luftė asimilimit tė fėmijėve shqiptar nėpėr Amerikė. Kombėtarėt kundėr asimilimit tė fėmijėve tanė nėpėr Amerikė, qifti Zylo dhe jo vetėm kėta me forca tė veta ngritėn shkollė kundėr asimilimit tė fėmijėve tanė. Zotėri Qemal Zylo kishte organizuar dhe kishte siguruar njė kuadėr pedagogėsh tė specializuar enkas pėr fėmijėt qė kishte nė shkollėn e ti, tė gjithė fėmijėve u kishte siguruar libra dhe gjėsende tė tjera pėr tė zhvilluar mėsimin sa mė lehtė e sa mė mirėj. Ne nga Kosova nėpėrmjet tė telefonit kishim caktuar takimin tonė me zotėri Zemal Zylon. Ai bashkė me bashkėpunėtor Kozeta Zylo na pritėn si vėllezėr pėrpara shkollės nė Staten Island. Shkollėn e vizituam autori i kėtij shkrimi bashkė me veprimtarin e palodhur tė kauzės gjithėkombėtarė, ish- punėtorin e arsimit z. Ferat Imeri nga Prekazi i Drenicės. Vizituam klasat edhe pse mėsimi nė to zhvillohej. Me tė gjithė bėmė fotografi. Pėr kėto dhe pėr shumė gjėra tė tjera qė lidhen me shkollėn e z. Qemal Zylo, mėsuam nga biseda qė patėm me qiftin Zylo.

(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė mėrkurėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsitė e abonimit janė nė Zvicėr e Gjermani.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Diaspora